Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 27.10.2015

Jakie są granice ingerencji państwa w problemy rodziny?

- Jeśli coś złego dzieje się w rodzinie, to powinna ona dostać jakąś pomoc. W przypadku, gdy rodzice nie okażą chęci do zmiany, to trudno liczyć na to, że przestaną krzywdzić dziecko - mówi psycholog, Aldona Czajkowska.

Film Dariusza Gajewskiego "Obce niebo" to oparty na prawdziwych historiach dramat filmowy, opowiadający o rodzinie polskich emigrantów w Szwecji. Rodzice, razem z 9-letnią Ulą zamieszali w "szwedzkim raju", licząc na lepszą przyszłość. Pojawienie się nowych problemów oraz trudności adaptacyjnych powoduje, że w rodzinie polskich imigrantów wybuchają konflikty. Szwedzki urząd socjalny odbiera Ulę rodzicom i w trosce o jej dobro umieszcza ją w szwedzkiej rodzinie zastępczej. Metody, jakimi posługuje się szwedzki urząd wydają się jednak drastyczne i wywołują dramatyczne następstwa.

Czytaj także:
Obce-niebo-1200.jpg
"Obce niebo" - thriller psychologiczny ze Szwecją w tle

Dyrektorka Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku przyznaje, że dziecko w świetle polskiego prawa, można zabrać z rodziny lub interweniować, jeśli dochodzi do zagrożenia jego życia bądź zdrowia. - Nie ma rodzin, które nie mają kryzysów i jedne są bardziej burzliwe, a inne mniej. Rolą państwa nie jest interwencja w kryzysie, a pomoc rodzinie, gdy problemy są bardzo poważne - uważa Dorota Polańska.

W programie mówiliśmy o granicach ingerencji państwa w życie rodziny oraz różnicach w podejściu do tego typu przypadków w Polsce i Szwecji.

***

Tytuł audycji: Rozdroża kultury

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Dariusz Gajewski (reżyser "Obcego  nieba"), Agnieszka Grochowska (aktorka), Aldona Czajkowska (psycholog i psychoterapeutka z Laboratorium Psychoedukacji, założycielka Ośrodka ReGeneRacja), Dorota Polańska (dyrektorka Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku), Agata Jasztal (Zespół Spraw Międzynarodowych Biura Rzecznika Praw Dziecka)

Data emisji: 26.10.2015

Godzina emisji: 20.19

sm/ag