Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 30.10.2015

Choroba skóry, przez którą można stracić pracę

- Znam wiele osób, które z powodu łuszczycy straciły pracę. Nie tylko nie były akceptowane przez kolegów, ale również przez petentów i klientów - mówi Dagmara Samselska, prezes Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę.
Posłuchaj
  • Reportaż "Wycofani" Alicji Grembowicz (Magazynu Reporterów "Bez znieczulenia"/ Jedynka)
  • Dyskusja po reportażu "Wycofani" Alicji Grembowicz (Magazynu Reporterów "Bez znieczulenia"/ Jedynka)
Czytaj także

Łuszczyca ma kilkanaście odmian. Szczególnie nasila się jesienią i zimą. W XIX wieku choroba ta była mylona z trądem, a osoby na nią cierpiące zamykano w specjalnych ośrodkach. Przede wszystkim jest chorobą skóry, choć jest to dolegliwość ogólnoustrojowa, bo może dotyczyć również stawów

- Łuszczyca jest z kręgu przypadłości metabolicznych, często wiązana z otyłością, zaburzeniami hormonalnymi, endokrynologicznymi, w związku z czym nie jest to choroba jednorodna i łatwa do leczenia. Nie jest tylko problemem dermatologa, by chorym pacjentom pomóc - mówi dr Walecka.

O chorobie decydują czynnikiem genetyczne, środowisko, stres. Nie sposób ich wyeliminować, w związku z czym leczenie przyczynowe jest wyjątkowo trudne.

Czytaj także:
łokieć łuszczyca FREE 1200_660.jpg
Prawda i mity o łuszczycy. "To nie jest trąd"

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Alicji Grembowicz pt. "Wycofani". W programie wyjaśniliśmy, dlaczego łuszczyca to choroba całej rodziny, jakie regiony Polski są najbardziej zagrożone tą przypadłością oraz omówiliśmy niektóre z metod leczenia.

***

Tytuł audycji: Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia"

Prowadzi: Małgorzata Kownacka

Goście: dr Irena Walecka (Mazowiecki Konsultant Wojewódzki ds. dermatologii i wenerologii), Dagmara Samselska (prezes Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę)

Tytuł reportażu: "Wycofani"

Autor reportażu: Alicja Grembowicz

Data emisji: 29.10.2015

Godzina emisji: 21.14

sm/tj