Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 14.07.2016

Debata Poranka: Polityka zagraniczna Kremla

Moskwę niepokoi wzmacnianie tzw. wschodniej flanki NATO i rozbudowa tarczy antyrakietowej w krajach europejskich. O polityce zagranicznej Kremla rozmawiali w Debacie Poranka były ambasador RP w Moskwie Andrzej Załucki, Michał Potocki (Gazeta Prawna) i Wacław Radziwinowicz (Gazeta Wyborcza).
Posłuchaj
  • 14.07.16 Michał Potocki: „Długofalowo Rosja jest skazana na cofanie się i broni się przed tym demonstrując agresywną politykę wobec sąsiadów”.

Jak podkreślił Andrzej Załucki, „dla Rosji bliska zagranica się kurczy”. - Rosja traci swoje wpływy w krajach Wspólnoty Państw Niepodległych, w byłych republikach. Można powiedzieć, że w okresie słabego Jelcyna wpływy Rosji na tym terenie były silniejsze niż są dzisiaj, w czasach rzekomo silnej Moskwy Putina – podkreślił Załucki. - Jeśliby być szczerym do bólu to można powiedzieć, że w niedługim czasie możemy oczekiwać, że np. dla Chin Rosja stanie się bliską zagranicą – dodał.

Także Michał Potocki był zdania, że „długofalowo wpływy Rosji się kurczą”. - Długofalowo Rosja jest skazana na cofanie się i broni się przed tym demonstrując agresywną politykę wobec sąsiadów – podkreślił Potocki.

Wacław Radziwinowicz zaznaczył z kolei, że ani Litwa, ani Łotwa ani Estonia nie są dziś zaliczane przez Rosjan do bliskiej zagranicy i nawet gdy były republikami radzieckimi, obywatele radzieccy czuli, że kulturowo i cywilizacyjnie są im odległe. Radziwinowicz dodał, że tym, co jest dziś dla Rosjan niezwykle ważne, są kraje prawosławne. - To, co tworzy jakąś wspólnotę kulturowa, religijną, jest dla Rosjan tym, co powinno się utrzymać w strefie ich wpływów za wszelką cenę – podkreślił gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Robert Walenciak.

Polskie Radio 24/pr

Data audycji: 14.07.16

Godzina audycji: 9:15

tagi: