Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Dominik Panek 21.12.2016

Debata Poranka: Mijający rok korzystny dla NSZZ Solidarność

Mijający rok, jeśli chodzi o związki zawodowe, upłynął pod znakiem Solidarności. Zrealizowana została większość zgłaszanych przez nią postulatów, m.in. skrócenie wieku emerytalnego i podniesienie płacy minimalnej. Z drugiej strony, przewodniczący Solidarności, Piotr Duda, nie unika deklaracji politycznych. O działaniach NSZZ Solidarność w 2016 roku mówili w Debacie Poranka Marek Lewandowski (rzecznik NSZZ Solidarność), Piotr Szumlewicz (Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych) i dr Rafał Towalski (Szkoła Główna Handlowa).

Zdaniem Szumlewicza, Solidarność „w zbyt dużym stopniu zaangażowała się w poparcie tego rządu”. – To nie jest funkcja związków zawodowych. Nie można już mówić o stronie związkowej – zaznaczył. W ocenie Lewandowskiego, związki wcale nie muszą być apolityczne. Choć sensem ich istnienia jest zakład pracy, to wiele ważnych dla pracowników rzeczy dzieje się poza nim. – Związki mają pilnować spraw globalnych. Nie da się tego robić w oderwaniu od polityki, trzeba polityków zmuszać do realizowania postulatów – dodał. Podobnego zdania był także Rafał Towalski. Jak mówił, związki zawodowe mają niewielkie pole działania w zakładach pracy, dlatego szukają innych obszarów, w które mogą się zaangażować. – Polityka to część procesu decyzyjnego w naszym kraju, to zaangażowanie jest naturalne.


Marek Lewandowski "Wiek emerytalny, kryterium stażowe. Kwota wolna od podatku powinna być równa dla wszystkich. Tych spraw do zrobienia jest jeszcze kilka, choćby pakiet prawa obywatelskiego".

Goście ocenili również zmiany wprowadzone przez rząd w ciągu ostatniego roku. Według rzecznika NSZZ Solidarność, to był dobry rok, choć „parę rzeczy zostało do zrobienia”. – Wiek emerytalny, kryterium stażowe. Kwota wolna od podatku powinna być równa dla wszystkich. Tych spraw jest jeszcze kilka, choćby pakiet prawa obywatelskiego – mówił. Piotr Szumlewicz zaznaczył z kolei, że wiele rozwiązań nie było najlepszych. – Mamy do czynienia z totalnym chaosem. Źle się dzieje, kiedy gospodarka i rynek pracy są podporządkowywane interesom politycznym – ocenił. Rafał Towalski dodał, że z punktu widzenia pomijanych grup społecznych, wydarzyło się sporo dobrego i ważnego. – Ale to rodzi pytanie, czy to wszystkie problemy, których powinniśmy dotknąć, czy to się pokrywa z polityką prorozwojową tego kraju. Brakuje myślenia w kontekście co będzie za 10-20 lat – podsumował.

W rozmowie także o zakazie handlu w niedziele.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Łukasz Sobolewski.

Polskie Radio 24/ip

Data emisji: 21.12.2016

Godzina emisji: 9:15