Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 23.11.2017

Debata Poranka: komentatorzy o zmianach w ordynacji wyborczej

Projekt nowelizacji ordynacji wyborczej będzie procedowany w Sejmie w czwartek. Zakłada on m.in. wprowadza między innymi dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów. Zakłada likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin oraz zmniejszenie liczebności mandatów w okręgach wyborczych do rad powiatów i sejmików województw. Do zmian zastrzeżenia zgłasza m.in. Państwowa Komisja Wyborcza. O ordynacji wyborczej mówili w audycji Debata Poranka Michał Rachoń (TVP Info) i Sebastian Gajewski (Centrum im. Daszyńskiego).
Sebastian Gajewski (L) i Michał Rachoń (P)Sebastian Gajewski (L) i Michał Rachoń (P)PJ
Posłuchaj
  • 23.11.2017 Michał Rachoń i Sebastian Gajewski o zmianach w ordynacji wyborczej.

Według Michała Rachonia skandalem jest, że wybory w Polsce są organizowane przez tych, którzy są zainteresowani ich wynikiem. – Jeśli miejsce, w którym przechowuje się głosy i składa się inne dokumenty wyborcze to urząd miasta, którym rządzi startujący w wyborach prezydent, to jest to sytuacja, która nie powinna mieć miejsca. Tak to w Polsce wyglądało od lat, pod tym kątem wybory powinny być przeorganizowane. Nikt nie może być regulatorem procesu, któremu podlega. Jeśli prezydenci i radni są wybierani w wyborach, to nie wyobrażam sobie, by mieli wpływ na to jak się liczy głosy w ich własnej sprawie – powiedział dziennikarz.

Zdaniem Sebastiana Gajewskiego w Polsce przemożną rolę na organizację wyborów mają sędziowie, a nie politycy. – Model Polski, w którym kluczową rolę odgrywają sędziowie-komisarze wyborczy, jest charakterystyczny dla wschodzących demokracji. Proponowane przez PiS zmiany są zróżnicowane. Niepokoi mnie odsunięcie sędziów od zadań związanych z organizowaniem i przeprowadzaniem wyborów. Zmiana sposobu ustalania okręgów wyborczych może wiązać się z preferencją dla określonej partii politycznej – powiedział gość Polskiego Radia 24.

W ocenie Rachonia nie ma obawy, że jedna partia zdominuje samorządy, ponieważ w Polsce mamy duże zróżnicowanie polityczne. – Istnieje taka możliwość, że te ugrupowania polityczne, które są w danych rejonach Polski silne, będą miały pozycje dominującą, ale to już funkcjonuje. To część zakonserwowanego systemu, w którym grupa samorządowych polityków się nie wymienia. To zasklepione środowiska, którym przyda się trochę ruchu. Jeśli może w tym pomóc ordynacja wyborcza, to dobrze – wskazywał redaktor.

Jak podkreślał Gajewski, zmiana sposobu ustalania okręgów wyborczych może wpłynąć na wynik wyborów. -  Nowa ordynacja wyborcza zmniejsza liczbę mandatów do obsadzenia w okręgu wyborczym, co będzie powodowało, że realny próg wyborczy w okręgach 3-mandatowych będzie wynosił ponad 20 proc. W skrajnych przypadkach to może prowadzić do sytuacji, w której będziemy mieli jednopartyjne rady gmin. Ta ordynacja sprzyja partiom politycznym, a nie komitetom wyborczym. To nie wydaje się zasadne na poziomie gmin – stwierdził komentator.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Grzegorz Jankowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 23.11.2017

Godzina emisji: 08:07