Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Barański 12.08.2019

Sebastian Gajewski: potencjał polityczny sprawy marszałka Marka Kuchcińskiego zaczął się wyczerpywać

Dymisja Marka Kuchcińskiego, którego na fotelu marszłka Sejmu zastapiła Elżbieta Witek, najnowsze sondaże poparcia partii politycznych przed wyborami parlamentarnymi oraz współpraca Kukiz’15 z Polskim Stronnictwem Ludowym - to główne tematy "Debaty poranka". Gośćmi audycji byli: Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska"), dr Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego) oraz Dominik Mazur (Fundacja Republikańska).

Partia rządząca nie traci na sprawie lotów byłego marszałka Sejmu. W nowym badaniu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" partia rządząca może liczyć na 41,2 proc. poparcia, co przekłada się na 243 mandaty i samodzielną większość w Sejmie - czytamy w poniedziałkowym wydaniu "Rz". "PiS nie traci – przynajmniej na razie – na wpadce z lotami byłego marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. W nowym badaniu IBRiS dla +Rzeczpospolitej+, przeprowadzonym 9–10 sierpnia, partia rządząca może liczyć na 41,2 proc. poparcia" - napisano. Dodano, że to wynik niewiele mniejszy od sondaży IBRiS z połowy lipca. Gazeta poinformowała, że w przeliczeniu na mandaty rządzący mogliby liczyć na samodzielną większość w Sejmie – 243 posłów. "Dystans do PiS zachowuje opozycja podzielona na trzy bloki. Progu wyborczego nie przekracza ani Konfederacja, ani Bezpartyjni Samorządowcy" - czytamy.


Goście audycji "Debata poranka" byli zgodni, że sprawa lotów marszalka Sejmu Marka Kuchcińskiego nie powinna mieć wpływu na wynik jesiennych wyborów parlamentarnych. Świadczy o tym, ich zdaniem, m.in. ostatni sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

- Po rezygnacji z funkcji marszałka Sejmu, sprawa Marka Kuchcińskiego przestaje być interesująca w kontekście kampanii wyborczej - stwierdził Maciej Kożuszek. Wtórował mu Sebastian Gajewski: - Potencjał polityczny sprawy marszałka Marka Kuchcińskiego zaczął się już wyczerpywać. Możliwości tego rodzaju spraw są dziś znacznie mniejsze niż kilkanaście lat temu, wyborca na co dzień mierzy się z takimi informacjami - przekonywał. Dominik Mazur zwrócił uwagę na osobę minister Elżbiety Witek. - Niepokojące jest to, że minister Elżbieta Witek po niespełna trzech miesiącach urzędowania w MSWiA została odwołana i delegowana na kolejne stanowisko - powiedział w PR24.


Czytaj także:
Marcin Palade_1200.jpg
Marcin Palade: sytuacja wokół b. marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego nie przyniesie znacznych przesunięć w sondażach

Publicysta: elektorat formacji Kukiz'15 nie istnieje

W ubiegłym tygodniu liderzy Kukiz‘15 Paweł Kukiz i PSL - Władysław Kosiniak-Kamysz podpisali porozumienie programowe o współpracy w wyborach do Sejmu. Kandydaci Kukiz‘15 będą startować z list komitetu PSL-Koalicja Polska. Po ogłoszeniu stosownego porozumienia, od tej decyzji odcięła się grupa działaczy struktur regionalnych ruchu. Niektórzy z nich, w tym liderzy oddziałów: świętokrzyskiego, poznańskiego, konińskiego, zdecydowali o odejściu z Kukiz‘15. 

- Paweł Kukiz po czterech latach jest zgorzkniały i ma pretensje zarówno do krytyków, jak i odchodzących członków ruchu Kukiz'15. Jedyna motywacja, która mu została, to chyba zdobycie mandatu posła dla siebie i kliku swoich kolegów - stwierdził Maciej Kożuszek. Sebastian Gajewski zauważył zaś, że "dzisiaj coś takiego, jak elektorat formacji Kukiz15 nie istnieje".  - Łatka antysystemowości i obywatelskiego wzburzenia z początków działania ruchu dawno się zdezaktualizowała - powiedział. - Koniec projektu Kukiz’15 zaczął się w momencie, gdy posłowie tego ruchu zasiedli w ławach sejmowych i zdali sobie sprawę, że nic ich politycznie nie łączy - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Stanisław Janecki

Polskie Radio 24/tb/PAP/IAR

------------------------------------

Data emisji: 12.08.2019

Godzina emisji: 08.06