Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Barański 16.01.2020

Sakiewicz: demokratyczna większość stanowi o systemie wymiaru sprawiedliwości

- Spójrzmy na bilans handlowy, spójrzmy na sytuację finansową Polski. Jakaś grupa w Europie jest niezadowolona z utraty postkolonialnego statusu Polski. Część polityków UE atakuje Polskę z tego powodu - powiedział Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska"). Gośćmi audycji byli także Agaton Koziński ("Polska The Times") i Jarema Piekutowski ("Nowa Konfederacja").

- Główna przyczyna problemu polskiego sądownictwa nie leży w procedurach, a w rozrośniętej, rozbuchanej korporacji, która działa niczym państwo w państwie - powiedział podczas wystąpienia w Senacie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

- Rozmawiamy dziś o problemie, który - można powiedzieć - narasta w świadomości Polaków przez ostatnie 30 lat i żaden rząd rozwiązać go nie mógł i nie potrafił. Problemie niesprawnego, uwikłanego polskiego sądownictwa - mówił szef MS Zbigniew Ziobro.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Ziobro: główna przyczyna problemu sądownictwa to rozrośnięta korporacja

Senat rozpatruje nowelizację ustaw sądowych, która rozszerza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadza zmiany w procedurze wyboru Pierwszego Prezesa SN. Senackie komisje opowiedziały się za odrzuceniem noweli w całości.

"Istnieje opór materii sędziów"

Goście "Debaty Dnia" dyskutowali o reformie wymiaru sprawiedliwości. Mówili m.in. o tym, że na wniosek I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf trzy „stare izby” Sądu Najwyższego (Cywilna, Karna oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych) mają orzec, czy udział sędziów powołanych przez prezydenta RP na mocy znowelizowanej w 2017 r. ustawy o KRS w pracy sądów nie prowadzi do naruszenia Konstytucji RP i Konwencji o Prawach Człowieka.

- W tej chwili nikt nie jest w stanie tego przeciąć, może ewentualnie silny ruch TSUE? Opinia publiczna ws. reformy sądów w Polsce jest podzielona, sprzeczna wewnętrznie - stwierdził Jarema Piekutowski, który uważa, że "obie strony będą zaostrzały konflikt". - Teraz ten konflikt zaostrza prezes Małgorzata Gersdorf, a wcześniej zaostrzyło go, ustawą dyscyplinującą sędziów, Prawo i Sprawiedliwość - stwierdził publicysta "Nowej Konfederacji".

Czytaj także:

senat marek pęk sądy głosowanie pap 1200.jpg
Tomasz Wróblewski: problem z reformą sądownictwa polega na braku zaufania

Według Tomasz Sakiewicza "obserwujemy próbę dostosowania polskiego systemu wymiaru sprawiedliwości do tego, co jest we Francji czy w Niemczech". - Spójrzmy na bilans handlowy, spójrzmy na sytuację finansową Polski. Jakaś grupa w Europie jest niezadowolona z utraty postkolonialnego statusu Polski - przekonywał Tomasz Sakiewicz.

- Demokratyczna większość stanowi o systemie wymiaru sprawiedliwości. Przecież w Polsce istnieje demokracja - przekonywał.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Czarnecki: debata w PE pokazała, że stara UE grilluje nasz region Europy

Krytycznie o sytuacji w polskim sądownictwie wyrażał się w "Debacie Poranka" Agaton Koziński. - Brniemy w galimatias, który grozi nam potężnym chaosem. Jesteśmy o krok od wywalenia całego wymiaru sprawiedliwości w kosmos - stwierdził publicysta dziennika "Polska The Times". - Widać, że sądy, wymiar sprawiedliwości, robi co może, żeby zablokować zmiany wprowadzone przez PiS. Obecnie linią oporu jest Sąd Najwyższy, zmiana na stanowisku Pierwszego Prezesa SN - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: Debata Poranka

Prowadzący: Stanisław Janecki

Goście: Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska"/TV Republika), Agaton Koziński ("Polska The Times"), Jarema Piekutowski ("Nowa Konfederacja")

Data emisji: 16.01.2020

Godzina emisji: 08.35

Polskie Radio 24/tb/ IAR/PAP