Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Robert Bartosewicz 19.03.2020

Ekspert: część przedsiębiorców będzie się musiała przekwalifikować

 - Sytuacja jest absolutnie wyjątkowa. Dla części przedsiębiorców minimum będzie stanowił wymóg przekwalifikowania swojej działalności na innego rodzaju aktywność - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Trudnowski z Klubu Jagiellońskiego. Gośćmi audycji byli także: Tomasz Żółciak ("Dziennik Gazeta Prawna") i Jarema Piekutowski ("Nowa Konfederacja"). 
Posłuchaj
  • Publicyści o "tarczy antykryzysowej" (Debata poranka)
Czytaj także

Polski rząd przygotował tak zwaną tarczę antykryzysową. Pakiet podzielony jest na pięć filarów dotyczących: obrony przed utratą miejsc pracy, wsparcia dla służby zdrowia, bezpieczeństwa systemu finansowego, wsparcia dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych. Pakiet ma być odpowiedzią na kryzys związany z epidemią koronawirusa. To łącznie 212 mld złotych pomocy finansowej. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Premier: ustawa o "tarczy antykryzysowej" będzie gotowa do piątku

Zdaniem Jaremy Piekutowskiego "to nie jest duży pakiet, w odniesieniu do PKB". - Ale ten pakiet zdaje się zakładać, że problem szybko się skończy. Zastanawiam się, czy nie należałoby zaplanować tego wsparcia na dłuższy czas. Jest to rozwiązanie momentami prowizoryczne. Zakłada się na przykład, że za trzy miesiące przedsiębiorcy będą mieli wystarczająco dużo pieniędzy, żeby zwrócić składki ZUS, które teraz – przez pewien czas będą odroczone. A przecież nie wiadomo, czy tak będzie. To założenie wydaje się nieco zbyt optymistyczne – podkreślił publicysta.

1200_Morawiecki_TT.jpg
212 mld zł na wsparcie dla Polaków. Premier przedstawił szczegóły "tarczy antrykryzysowej"

"Sytuacja absolutnie wyjątkowa"

Według Piotra Trudnowskiego "powinniśmy się pogodzić z perspektywą, że gospodarka w tym roku nie wróci do standardowych trybów, nawet gdybyśmy byli w stanie włożyć w pakiet antykryzysowy dużo większe kwoty". - Sytuacja jest absolutnie wyjątkowa. Dla części przedsiębiorców minimum będzie stanowił wymóg przekwalifikowania swojej działalności na innego rodzaju aktywność – zaznaczył gość PR24.

Tomasz Żółciak stwierdził, że "definiowanie pomocy na tym etapie daje możliwości do licytacji". - Bo na przykład pakiet przewiduje możliwość odroczenia płacenia składek do ZUS, a wielu chciałoby zniesienia tego obowiązku w ogóle. Do tej pory kwestią fundamentalną z punktu widzenia opozycji było to, czy robić wybory prezydenckie i na kiedy je przełożyć.  Teraz dochodzi nowa platforma sporu: kto komu więcej obieca i jak to zostanie wdrożone – powiedział dziennikarz.

Więcej w nagraniu. 

Audycja: "Debata poranka"

Prowadzący: Stanisław Janecki

Goście: Tomasz Żółciak, Jarema Piekutowski, Piotr Trudnowski 

Data emisji: 19.03.2020

Godzina emisji: 08.36

Polskie Radio 24/bartos