Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Tomasz Jaremczak 27.05.2020

"Pojednawczy gest". Publicysta o wyborze sędziego Laskowskiego

- Nie uważam, że wybór sędziego Laskowskiego był perfidium politycznym prezydenta Andrzeja Dudy lub zagrywką. Andrzej Duda prowadzi taką politykę, że stara się też drugiej stronie zadośćuczynić, wystosowywać gesty pojednawcze. Ten gest pojednawczy zadziałał - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Maciejewski ("Sieci"). Gośćmi byli również Tomasz Żółciak ("Dziennika Gazeta Prawna") i publicysta Miłosz Lodowski. 
Posłuchaj
  • Publicyści o Sądzie Najwyższym (Debata Poranka)
Czytaj także

Andrzej Duda zdecydował o powołaniu sędzi Małgorzaty Manowskiej na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Dokonał tego wyboru spośród pięciu sędziów wskazanych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego. Na stanowisko prezesa Sądu Najwyższego kierującego Izbą Karną prezydent wskazał sędziego Michała Laskowskiego, który do niedawna był rzecznikiem prasowym SN. Wyboru dokonał spośród trzech kandydatów wybranych przez zgromadzenie sędziów Izby Karnej.


1200_Duda_PAP.jpg
"Jest wybitnym prawnikiem". Prezydent o wyborze Małgorzaty Manowskiej na I Prezesa SN

Zdaniem Jakuba Maciejewskiego wybór sędziego Laskowskiego może być dobrym prognostykiem na przyszłość. - Nie uważam, że było to perfidium polityczne prezydenta Andrzeja Dudy lub zagrywka. Andrzej Duda prowadzi taką politykę, że stara się też drugiej stronie zadośćuczynić, wystosowywać gesty pojednawcze. Ten gest pojednawczy zadziałał - podkreślił publicysta.

Sprytny wybieg

Tomasz Żółciak zauważył, że rola Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego jest bardziej reprezentacyjna, a więcej władzy mają prezesi poszczególnych izb, w tym sędzia Laskowski. - Jego powołanie było niespodziewane. Zgadzam się z tezą, że był to sprytny wybieg ze strony prezydenta. Ta nominacja utrudnia przeciwnikom Andrzejom Dudy krytykowanie decyzji dotyczących Sądu Najwyższego. Nie wydaje mi się, że prezydent popełnił delikt, opozycja zaczyna nadinterpretować konstytucję - zauważył. 

Likwidacja chaosu 

Natomiast Miłosz Lodowski podkreślił, że ma już dosyć coraz to nowszych wykładni konstytucji. - Mam nadzieję, że ze środowisk naukowych zaczną płynąć konstruktywne wnioski w postaci konkretnych dokumentów, by wyklarować sytuację i zlikwidować dowolność interpretacyjną. W zasadzie każda decyzja w Polsce jest kontestowana i tak naprawdę mamy do czynienia z kreacją chaosu. Jeśli decyzja prezydenta miała spowodować likwidację chaosu, to jestem z niej bardzo zadowolony - podsumował. 

Nowym rzecznikiem prasowym Sądu Najwyższego został sędzia Aleksander Stępkowski.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: Debata Poranka

Prowadzący: Eliza Olczyk

Goście: Jakub Maciejewski, Tomasz Żółciak, Miłosz Lodowski

Data emisji: 27.05.2020

Godzina emisji: 08.33

PR24