Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Kinga Poniewozik 31.05.2021

Wybór RPO. Maciej Kożuszek: działania Senatu to paraliż parlamentarny

 - Ciekawa jest historia, którą mamy w Senacie. To, że po raz kolejny blokuje wybór RPO, kolejne nominacje. Mamy, w pewnym sensie paraliż parlamentarny - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej". Gośćmi "Debaty Poranka" byli także Jerzy Mosoń z Fundacji Fibre oraz dr Sebastian Gajewski z Centrum im I. Daszyńskiego.  

Prof. Marcin Wiącek został zgłoszony w czwartek jako wspólny kandydat na RPO: KO, KP-PSL, Lewicy, Polski 2050, koła Polskie Sprawy i posłów niezrzeszonych. Pod wnioskiem podpisali się też posłowie Porozumienia, m.in. lider partii Jarosław Gowin, a także poseł PiS Zbigniew Girzyński.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował, że kandydatką PiS na RPO jest senator niezależna Lidia Staroń. Poinformował też, że 15 czerwca odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu w sprawie wyboru RPO.

Truskawa 1200.jpg
Tomasz Truskawa: opozycja chce obsadzić RPO, by pomagał w antyrządowej polityce

- Co do decyzji Jarosława Gowina wydaje mi się, że tu mamy kolejną sytuację, w której Jarosław Gowin próbuje się w jakiś sposób odróżnić i chyba w jego kalkulacji, wydaje mi się, ta gra z opozycją na RPO wydaje mu się stosunkowo bezpieczna z tych opcji, które ma na stole. (...) Znowu mamy grę, w której Jarosław Gowin pod jakimiś warunkami przez siebie postawionymi chce wrócić do macierzy. Pytanie, czy po drugiej stronie jest ta wola. (...) Realia są takie, że urzędy zostały mocno upolitycznione, co widzimy nie tylko w przypadku Rzecznika Praw Obywatelskich. Musi zmienić się układ polityczny nie tylko pomiędzy władzą a opozycją, ale układ tego, jak wygląda sama koalicja rządząca - ocenił publicysta "Gazety Polskiej".      

- Ten niekończący się serial związany z wyborem RPO pokazuje, że cała polska klasa polityczna poniosła daleko idącą klęskę, dlatego, że jest dla mnie zupełnie niezrozumiałe, że te podziały polityczne w polskim parlamencie - w Sejmie i Senacie - są tak znaczne i są tak głębokie, że do tej pory ani opozycja, ani koalicja rządząca nie były w stanie na żadnym etapie procesu wyłaniania Rzecznika Praw Obywatelskich usiąść do jednego stołu i wydyskutować jednego kandydata, który byłby możliwy do poparcia zarówno dla formacji opozycyjnych, jak i koalicyjnych. Nie wydaje mi się, żeby wyłonienie kandydata na RPO w ten sposób było niemożliwe - zaznaczył dr Sebastian Gajewski.   

Z kolei Jerzy Mosoń z Fundacji Fibre wskazał na adekwatność wymagań wobec kandydatów na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.    

Posłuchaj
23:50 PR24_mp3 2021_05_31-08-35-19.mp3 Publicyści o wyborze RPO ("Debata Poranka") 

- Ciągłe poszukiwania kandydata na RPO pośród osób związanych z polityką wydają się dużym nieporozumieniem. Stanowią asumpt do zmiany zasad powoływania osób na to stanowisko. Wiemy, że taki kandydat powinien wyróżniać się wiedzą prawniczą, doświadczeniem zawodowym, jak również mieć wysoki autorytet, wielkie walory moralne i wrażliwość społeczną. Takich osób publicznych w polskim społeczeństwie jest coraz mniej, ponieważ mamy do czynienia z niszczeniem autorytetów. Zatem może należałoby wykreślić jeden z tych punktów, np. ten dotyczący wyróżniania się duża wiedza prawniczą - zastanawiał się Mosoń.     

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Debata poranka"

Prowadził: Mirosław Skowron

Goście: dr Sebastian Gajewski (Centrum im I. Daszyńskiego), Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska"), Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre) 

Data emisji: 31.05.2021

Godz. emisji: 08.35

kmp