Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Tomasz Jaremczak 02.06.2021

"Porażka wizerunkowa". Tomasz Wróblewski o wyborze RPO i szefa IPN

- Partia rządząca powinna bardzo szybko przedstawić trudnych do podważenia kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich i prezesa IPN. Reszta to przepychanki - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski. Gośćmi byli również Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny") i Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna"). 
Wideo
  • Rozmowy w PR24
Posłuchaj
  • "Debata Poranka" z udziałem Tomasza Wróblewskiego, Bogumiła Łozińskiego i Jakuba Majmurka
Czytaj także

Sejm wybrał dr. Karola Nawrockiego na nowego prezesa IPN-u. Jego kandydaturę musi zatwierdzić jeszcze Senat. Za Nawrockim głosowało trzech posłów PSL-u, w tym Marek Sawicki. Polityk deklaruje, że pod pewnymi warunkami senatorowie PSL-u mogą poprzeć kandydata popieranego przez PiS. Dodał, że nie wiadomo mu jednak o żadnej transakcji związanej z poparciem Nawrockiego w zamian za wybór RPO przez opozycję w Senacie. Tymczasem Kolegium IPN powołało dr. Nawrockiego na stanowisko wiceprezesa IPN. 


Truskawa 1200.jpg
Tomasz Truskawa: opozycja chce obsadzić RPO, by pomagał w antyrządowej polityce

Bogumił Łoziński przyznał, że jest zaskoczony rozwojem sytuacji. - Być może Karol Nawrocki będzie pełnił obowiązki szefa IPN. Znów mamy impas konstytucyjny. Nie przewidziano tego, co zrobić, jeśli Senat nie zaakceptuje propozycji Sejmu. Nie da się przewidzieć w prawie wszystkich konfliktów, tego, że będzie ono używane negatywnie. Trybunał konstytucyjny ma rację, że sytuację trzeba rozwiązać - powiedział. 

Jakub Majmurek zwrócił uwagę, że IPN nie jest instytucją konstytucyjną. - W sytuacji braku wyboru przez Senat najpewniej Karol Nawrocki, jako wiceprezes, zostanie też p.o. prezesem IPN. Będzie to wymagało zmiany ustawy o Instytucie, co jest możliwe do przeprowadzenia w Sejmie. Inaczej trudno jest zrozumieć ruch z powołaniem Nawrockiego na wiceprezesa Instytutu. Najpewniej kandydatura Nawrockiego nie została dogadana w Senacie i nie ma dla niej wystarczającego poparcia - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.

Natomiast zdaniem Tomasza Wróblewskiego w obydwu przypadkach (wyboru RPO i szefa IPN) mamy do czynienia z porażką PiS. - Partia występowała od początku z wysokiego piedestału moralnego i mówiła o wartościach. W tych dwóch przestrzeniach powinna bardzo szybko przedstawić kandydatów trudnych do podważenia. To jest porażka wizerunkowa, reszta to przepychanki - podkreślił publicysta. 


Posłuchaj
22:33 PR24_mp3 2021_06_02-08-36-02.mp3 "Debata Poranka" z udziałem Tomasza Wróblewskiego, Bogumiła Łozińskiego i Jakuba Majmurka

 

W wyścigu o urząd RPO walczą: senator niezależna Lida Staroń (popierana przez PiS) oraz profesor Marcin Wiącek z Uniwersytetu Warszawskiego (popierany przez KO, Lewicę, PSL, Polskę 2050, koło Polskie Sprawy, posłów niezrzeszonych oraz posłów Porozumienia Jarosława Gowina). Głosowanie w tej sprawie zaplanowano na 15 czerwca. Do skutecznego wyboru rzecznika konieczna jest akceptacja Senatu.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Debata poranka"

Prowadząca: Eliza Olczyk

GościeTomasz Wróblewski, Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny"), Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna")

Data emisji: 2.06.2021

Godzina emisji: 8.36

PR24