Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Bartłomiej Feretycki 08.10.2021

Adam Borowski: nie wyobrażałem sobie, aby TK mógł wydać inny wyrok

- Dla mnie wyrok Trybunału Konstytucyjnego był oczywisty. Nie wyobrażałem sobie, aby TK mógł wydać inny - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Adam Borowski, szef warszawskiego klubu "Gazety Polskiej". Gośćmi audycji "Debata poranka" byli także: Łukasz Jankowski (Radio Wnet) i Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute).

Trybunał Konstytucyjny, po rozpatrzeniu wniosku premiera Mateusza Morawieckiego, uznał wyższość prawa krajowego nad prawem unijnym.

forum tk 1200.jpg
Jest orzeczenie TK w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

Dla Tomasza Wróblewskiego, niezależnie od sporu między Komisją Europejską a polskim wymiarem sprawiedliwości, czwartkowy wyrok nie kończy tego konfliktu. 

- Jest dyskusja na temat, czym ma być Unia Europejska: czy ma się federalizować i czy mamy tworzyć system nadrzędności nad prawami krajowymi - powiedział.

Gość audycji "Debata poranka" zaznaczył, że nadrzędność prawa europejskiego nad krajowymi nie jest oczywista dla wielu krajów UE, a także że nie jest to stwierdzone w żadnych traktatach.

Czytaj także:

Tomasz Wróblewski podkreślił, że spór między Polską a KE ma swoje tło dotyczące napięć między rządem Polski a urzędnikami Komisji Europejskiej. Jego zdaniem różnice zdań będą się pojawiać w kwestiach związanych nie tylko z wymiarem sprawiedliwości, ale także z migrantami czy polityką społeczną. 

- One będą powracały. Traktuję to jako pretekst - stwierdził.

Posłuchaj
20:10 PR24_mp3 2021_10_08-08-40-00.mp3 Łukasz Jankowski, Adam Borowski, Tomasz Wróblewski o wyroku TK ("Debata poranka" / Polskie Radio 24)

Wyrok TK był oczywisty

Dla Adama Borowskiego, szefa warszawskiego klubu "Gazety Polskiej", wyrok TK był oczywisty.

- Nie wyobrażałem sobie, żeby TK mógł wydać inny wyrok - powiedział.

Karski.jpg
Spór wokół TK. Karski: w Niemczech sąd już kilkakrotnie uznał, iż ustawa zasadnicza stosowana jest przed przepisami UE

Federalizacja UE

Podkreślił, że proces federalizacji postępuje od 2004 roku. Przypomniał, że wtedy próbowano przegłosować pomysł powstania konstytucji europejskiej. Francja i Holandia odrzuciły ten pomysł w referendum.

- Nie wycofano się z projektu, tylko go zawieszono i różnymi metodami próbuje się centralizować władzę w Brukseli - dodał.

Czytaj także:

Jego zdaniem powinniśmy za wszelką cenę bronić suwerenności.

- Mam nadzieję, że będziemy suwerenności bronić skuteczniej niż Jaruzelski socjalizmu. My mamy to we krwi. Musimy być niepodlegli - powiedział Adam Borowski.

Prognozował, że jeśli powstanie państwo wielonarodowe, to podzieli ono los cesarstwa austro-węgierskiego.

Polityczna kwestia wyroku TK

Z kolei według Łukasza Jankowskiego z Radia Wnet politycznie ten wyrok był oczekiwany.

- To nie jest tak, że ten wyrok spadł, jak grom z jasnego nieba - stwierdził.

Podobnie jak poprzednicy, tak i publicysta Radia Wnet zauważył, że okres szukania porozumienia i kompromisu w relacjach Warszawy i Brukseli się zakończył.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Debata poranka"

Prowadziła: Adrian Klarenbach

Gość: Łukasz Jankowski (Radio Wnet); Adam Borowski (szef warszawskiego klubu "Gazety Polskiej"); Tomasz Wróblewski (WEI)

Data emisji: 09.10.2021

Godzina: 08.40

bf