Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jolanta Pawlak 20.10.2021

"Była trudna, porównałbym ją do próby linczu na polskim premierze". Biedroń o debacie w PE ws. Polski

- Oddala się kompromis, widać bowiem, że Komisja Europejska wzmaga swoją agresywną narrację wobec Polski - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Biedroń z portalu wpolityce.pl. Gośćmi audycji byli też: Marek Król, publicysta, i Rafał Woś z portalu "Salon24.pl".
Wideo
  • Rozmowy w PR24
Posłuchaj
  • W. Biedroń, M. Król i R. Woś o debacie w sprawie Polski w PE ("Debata poranka")
Czytaj także

Goście PR24 rozmawiali o wtorkowej (19.10) debacie na forum Parlamentu Europejskiego w sprawie Polski, wystąpieniu na nim premiera Mateusza Morawieckiego oraz o możliwych decyzjach, jakie mają zapaść w stosunku do naszego kraju jutro (21.10) na posiedzeniu Rady Europejskiej.

Wojciech Biedroń z portalu wpolityce.pl powiedział, że debata w Europarlamencie była trudna i porównałby ją do próby linczu na polskim premierze, który w sposób jasny wytłumaczył obecnym w czasie debaty kwestie prawne. Szef polskiego rządu zaproponował też rozwiązanie ustrojowo-sądowe.

"Specjalna izba przy TSUE"

- Chodziłoby o to, by przy TSUE powstała specjalna izba, która grupowałaby przedstawicieli Trybunałów Konstytucyjnych krajów członkowskich, ponieważ największym problemem sądów, nie tylko w Polsce, jest brak komunikatywności i wymiany informacji między sądami. To ciekawa propozycja, swoisty krok naprzód, niestety zakrzyczana przez także polskich parlamentarzystów - powiedział Wojciech Biedroń.


anna zalewska free 1200.jpg
"Ponownie pojawił się na forum europejskim festiwal szantażu i oskarżeń". Zalewska o debacie ws. Polski

Marek Król, publicysta, dodał z kolei, iż on sam cieszy się z tego, że Niemcy atakują na forum europejskim Polskę, bo to w jego opinii oznacza, iż robią "dobrze" dla Polski i dla polskich interesów. Polski premier natomiast, w czasie wystąpienia w Parlamencie Europejskim był bardzo wyrazisty, co też cieszy.

- Mnie się przypomniał stosunek Francuzów do nas, gdy swoje przemówienie w obronie polskich interesów miała ówczesna premier Beata Szydło, a brzmiał on tak: wy macie zasady, a my pieniądze, i taka właśnie gangsterka odbyła się także wczoraj. Bzdury i banialuki powtarzała szefowa Komisji, ale nie potrafiła odpowiedzieć na proste pytanie, skąd wywiodła ona to, że traktaty są ponad prawami poszczególnych krajów - mówił Marek Król.

"Siły będą się przesuwały"

Rafał Woś z portalu Salon24.pl podkreślił, że konflikt Brukseli z Warszawą doprowadzi do fundamentalnej zmiany postrzegania Unii Europejskiej w Polsce. Polska bowiem, jak zauważył, przez ostatnie 15 lat uchodziła za kraj, który uznawał Unię Europejską za coś dobrego, stąd wzięto przekonanie, że polskie społeczeństwo jest proeuropejskie.

- Tymczasem pod wpływem konfliktu siły te będą się przesuwały, będzie rosła grupa Polaków, która uzna, iż takiego mocnego uderzenia w nas z otwartą przyłbicą nie można pozostawić bez wpływu i odzewu. Do tego dochodzi Donald Tusk, który nie rozumie, iż młodzi ludzie nie patrzą na Unię Europejską tak, jak patrzy na nią jego pokolenie - powiedział Rafał Woś.


Posłuchaj
23:26 PR24_mp3 2021_10_20-08-35-26.mp3 W. Biedroń, M. Król i R. Woś o debacie w sprawie Polski w PE ("Debata poranka")

***

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Eliza Olczyk

Gość: Wojciech Biedroń z portalu wpolityce.pl, Marek Król, publicysta, i Rafał Woś z portalu Salon24.pl

Data emisji: 20.10.2021

Godzina: 08:35