Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Bartłomiej Feretycki 28.10.2021

"To cieszy, że możemy merytorycznie dyskutować". Agaton Koziński o projekcie ustawy o obronności ojczyzny

- To bardzo cieszy, że jeszcze są kwestie, w których możemy merytorycznie dyskutować. Nie zmienia to faktu, że już zarysowała się oś podziału w tym sensie, że zapowiedź liczby zwiększenia wojska do 250 tys., u części ekspertów wywołała co najmniej zdumienie - powiedział o projekcie ustawy o obronności ojczyzny w "Debacie poranka" na antenie Polskiego Radia 24 Agaton Koziński z "Wszystko Co Najważniejsze". Gośćmi Stanisława Janeckiego byli także: Patryk Słowik z Wirtualnej Polski i Tomasz Sakiewicz z "Gazety Polskiej".

We wtorek, na konferencji prasowej przewodniczący Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych, wicepremier Jarosław Kaczyński oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przedstawili założenia nowej ustawy o obronie ojczyzny. Swoją opinię w "Debacie poranka" na temat tego projektu wyrazili publicyści.

Posłuchaj
21:47 PR24_mp3 2021_10_28-08-35-29.mp3 Publicyści o projekcie ustawy o obronności ojczyzny (Polskie Radio 24 / Debata poranka)

Klarowny proces legislacyjny

Patryk Słowik z Wirtualnej Polski zaznaczył, że nie jest specjalistą od obronności i polega na opinii ekspertów. Jak powiedział, zdanie zawodowców jest "przyzwoite".

- Niektórzy wojskowi wprost uważają, że projekt jest potrzebny, właściwy i bardzo dobry, niektórzy mają zastrzeżenia (...). Jeżeli specjaliści w tej dziedzinie bądź chwalą na tym etapie, bądź dostrzegają jakieś mankamenty, ale takie, które w standardowym toku prac legislacyjnych da się poprawić to jest dobrze - powiedział Patryk Słowik.

kaczyński 1200.jpg
Prezes PiS: jeśli chcemy uniknąć najgorszego, musimy budować silne wojsko

Według publicysty proces legislacyjny ustawy o obronie ojczyzny jest klarowny i jasny.

- Z tego, co wiem, mają odbyć się rzetelne konsultacje projektu ustawy, ma być ona dopracowana, a następnie uchwalona - dodał.

Zdaniem dziennikarza Wirtualnej Polski jest to osiągnięcie. Wyraził także zadowolenie z konsensusu, ale nie jest pewny, czy to porozumienie będzie polityczne.

Merytoryczna dyskusja i przesłanie geopolityczne

Agaton Koziński z "Wszystko Co Najważniejsze" również zwrócił uwagę na merytoryczną dyskusję nad projektem ustawy.

- To bardzo cieszy, że jeszcze są kwestie, w których możemy merytorycznie dyskutować - powiedział publicysta. - Nie zmienia to faktu, że już zarysowała się oś podziału w tym sensie, że zapowiedź liczby zwiększenia wojska do 250 tys., u części ekspertów wywołała co najmniej zdumienie - dodał.

Czytaj także:

Dziennikarz zauważył ukryte przesłanie geopolityczne w ustawie o obronie ojczyzny.

-  W trzeciej dekadzie XXI wieku zagrożenia militarne przesunęły się bardzo blisko polskich granic, które są fizycznie szturmowane. Migrantów jest stosunkowo niewiele, ale już widać, że jest to element wojny hybrydowej, a te mają to do siebie, że albo się kończą, albo przechodzą w coś bardziej pełnoskalowego - stwierdził.

Agaton Koziński dostrzegł też zamysł cywilizacyjny w projekcie.

Szeremietiew.jpg
Ustawa o obronie ojczyzny. Szeremietiew: trzeba było na nią czekać 30 lat

Sygnał do przeciwników

Tomasz Sakiewicz z "Gazety Polskiej" uważa, że ustawą o obronności ojczyzny wysyłamy sygnał do naszych przeciwników, aby nie próbowali atakować.

- Nie ma lepszego wykazania woli walki i obrony swojego państwa niż budowa sprawnej armii - powiedział. - Do obrony kraju trzeba mieć dużą, dobrze wyszkoloną i dobrze uzbrojoną armię, szczególnie gdy graniczy się z Rosją - dodał.

Więcej w zapisie audycji

* * *

Audycja: "Debata poranka"

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: Patryk Słowik (Wirtualna Polska), Agaton Koziński ("Wszystko Co Najważniejsze"), Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska")

Data emisji: 28.10.2021

Godzina emisji: 08.35

bf