Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Jaremczak 15.02.2022

Angela Merkel mediatorem? Marek Wróbel: jej polityka przyczyniła się do wzrostu napięcia wokół Ukrainy

- Należy pamiętać jakie projekty umożliwiły Władimirowi Putinowi eskalowanie napięcia. Mam na myśli gazociągi i daleko idącą współpracę Rosji oraz Niemiec. Bez polityki czterech kadencji Angeli Merkel byłoby to niemożliwe. Mediator powinien być bardziej bezstronny - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej. Gośćmi "Debaty poranka" byli także Samuel Pereira z portalu TVP.Info i dr Bartosz Machalica z Instytutu Daszyńskiego.
Wideo
  • Rozmowy w PR24
Posłuchaj
  • Angela Merkel mediatorem z Rosją? Marek Wróbel: pomysł od czapy (Debata poranka)
Czytaj także

Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau przyleciał w poniedziałek do Moskwy, gdzie spotkał się z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Rozmowa ma dotyczyć roli Rosji w tej organizacji oraz sytuacji wokół Ukrainy. Tymczasem w Niemczech pojawił się pomysł, aby mediatorem została była kanclerz Niemiec Angela Merkel. 

Zdaniem Marka Wróbla o tę kwestię należałoby zapytać Ukraińców. - Wydaje się, że pomysł jest trochę od czapy. Być może polityka Angeli Merkel byłaby bardziej stanowcza niż stanowisko obecnego kanclerza Olafa Scholza. Należy jednak pamiętać jakie projekty umożliwiły Władimirowi Putinowi eskalowanie napięcia. Mam na myśli gazociągi i daleko idącą współpracę Rosji oraz Niemiec. Bez polityki czterech kadencji Merkel byłoby to niemożliwe. Mediator powinien być bardziej bezstronny, pomysł jest zły - powiedział publicysta. 

Dr Bartosz Machalica podkreślił, że dobrze się stało, iż Zbigniew Radu poleciał do Moskwy. - Trzeba też zaznaczyć aktywność Olafa Scholza, który wczoraj był w Kijowie, a dziś będzie w Moskwie. Dopóki trwają rozmowy dyplomatyczne głosu nie mają wojskowi. Jest wielu chętnych do mediacji. Wcześniej swoją gotowość zgłaszał prezydent Turcji. Skutecznym mediatorem podczas Majdanu był Aleksander Kwaśniewski. Trudno powiedzieć, kto taką rolę mógłby teraz odegrać. Przede wszystkim powinna być to osoba akceptowalna przez obydwie strony. Czy będzie to Angela Merkel? Wile zależy od Ukraińców, czy jest dla nich wiarygodna - stwierdził gość Polskiego Radia 24. 

Natomiast Samuel Pereira zwrócił uwagę, że bierność Brukseli w obecnej sytuacji. - W sprawach dotyczących wymiaru sprawiedliwości Bruksela potrafi być radykalna, a momentami terroryzuje państwa członkowskie. Tymczasem nie reaguje w sytuacji zagrożenia kontynentu i bezpieczeństwa energetycznego. Nadziej na rozjemstwo stracił ostatnio prezydent Francji. Przestałem wierzyć, że sprawa zakończy się na straszeniu Władmira Putina. Za dużo zostało zainwestowanych środków. Z każdym dniem Putinowi będzie coraz trudniej się wycofać i może się okazać, że pódjdzie w otwartą agresję - podsumował.

Posłuchaj

21:31 PR24 2022_02_15-08-35-16.mp3 Angela Merkel mediatorem z Rosją? Marek Wróbel: pomysł od czapy (Debata poranka) 

Po zakończeniu spotkania w Moskwie polski minister spraw zagranicznych odda hołd ofiarom sowieckich zbrodni, składając kwiaty obok "Ściany płaczu" i Kamienia Sołowieckiego.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Debata poranka"
Prowadzi: Dorota Kania
Goście: Samuel Pereira (TVP.Info), Marek Wróbel (Fundacja Republikańska), dr Bartosz Machalica (Centrum im. Daszyńskiego)
Data emisji: 15.02.2022
Godzina emisji: 08.36

PR24