Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Julia Borkowicz 22.04.2022

"Wojna przekłada się na nas wszystkich". Grzegorz Osiecki o rosyjskiej agresji

- Wojna przekłada się na nas w wymiarze takiego osobistego poczucia bezpieczeństwa. Wiemy, że jeżeli Ukraina zostałaby zwasalizowana lub podbita przez Rosję, to my możemy być jednym z następnych celów - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Osiecki ("Dziennik Gazeta Prawna"). Gośćmi audycji byli także dr Bartosz Machalica (Centrum im. I. Daszyńskiego) i Miłosz Lodowski, publicysta.

Trwa 58. doba wojny na Ukrainie. Jak informuje Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych, rosyjskie wojsko zaktywizowało w ciągu ostatniej doby swoje działania wzdłuż linii frontu w Donbasie, ale też na południu, na kierunku tawrijskim. Szturmowane są ukraińskie pozycje w rejonie miejscowości Zariczne, atakowane jest Rubiżne. Trwa obrona miasta Popasna i miejscowości Nowotoszkiwskie. Wróg próbuje też przy wsparciu artylerii szturmować rejon Marjinki. Jednocześnie wzmacnia wojska na kierunku zaporoskim.

Na antenie Polskiego Radia 24 wojnę na Ukrainie i jej wpływ na polskie społeczeństwo ocenili goście Debaty Poranka. Grzegorz Osiecki podkreślił, że "wszyscy mają świadomość tego, że wojna przekłada się na wszystkich". - Odbywa się to w wielu wymiarach - ocenił. - Po pierwsze przekłada się w wymiarze takiego osobistego poczucia bezpieczeństwa - wskazał i dodał, że "wiemy, że jeżeli Ukraina zostałaby zwasalizowana lub podbita przez Rosję, to my możemy być jednym z następnych celów".

"Inflacja wojenna"

- Kolejnym wymiarem są uchodźcy, których przyjmujemy, witamy, ale za których jako za uchodźców wojennych ponosimy koszty - powiedział i zaznaczył, że "trzeci wymiar to wymiar gospodarczy i coś, co można nazwać inflacją wojenną".

Miłosz Lodowski podkreślił z kolei, że "świadomość tego, że ta wojna jest tak blisko i tak nieustannie wpływa na nasze życie, nie powinna nam przysłaniać jednej faktycznej rzeczy". - W dalszym ciągu my musimy spowodować, że polska gospodarka będzie jedną wielką rozpędzoną lokomotywą". - Bez względu na wszystko my musimy udźwignąć wysiłek zbrojenia całego państwa, a to zbrojenie musi następować w gwałtownym tempie, ponieważ mamy masę zaniedbań od lat 90-tych - ocenił.

"Trzeba łatać luki"

Odnosząc się do kolejnych sankcji nakładanych przez świat na Rosję, dodał, że "sankcje trzeba utrzymać, ale trzeba też cały czas łatać luki, które Rosjanie jako osoby kreatywne obchodzą".

W audycji uczestniczył także dr Bartosz Machalica, który zwrócił uwagę na to, że "pamięć o wojnie w starszym pokoleniu istnieje, ale trzeba też powiedzieć uczciwie, że ta pamięć o II wojnie światowej funkcjonowała również w starszych pokoleniach narodów ZSRR - wśród Rosjan i wśród Ukraińców".

- Tu szczególnie ważna jest pamięć Rosjan, bo to pokolenie, które pamiętało wojnę zostało wychowane w takim kulcie wielkiego triumfu, ale też w pamięci o koszmarze wojny - ocenił. - Na wschodzie II wojna światowa była wielkim koszmarem, była naznaczona ludobójstwem i pytanie jak to się przekłada na obecną sytuację - wskazał. - Wydaje się, że jednak nie powstrzymuje to narodu rosyjskiego przed akceptacją tej "operacji", jak to nazywa reżim Putina - podkreślił.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:57 Debata Poranka.mp3 Bartosz Machalica: pamięć o koszmarze wojny nie powstrzymuje narodu rosyjskiego przed akceptacją tej "operacji" (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: "Debata poranka"

Prowadzi: Adrian Klarenbach

Goście: Grzegorz Osiecki ("Dziennik Gazeta Prawna"), dr Bartosz Machalica (Centrum im. I. Daszyńskiego) i Miłosz Lodowski, publicysta

Data emisji: 22.04.2022

Godzina emisji: 08.35


Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl


jb