Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Gabriela Skonieczna 12.01.2020

Jane Goodall. Historia badań, które odmieniły naszą wiedzę o szympansach

– Chciała poznawać jednostki. To było bardzo ważne dla niej, żeby poznawać psychikę i osobowość każdego pojedynczego szympansa – mówiła Danuta Tymowska, autorka biografia "Jane Goodall. Pani od szympansów", przypominając początki pracy naukowej Brytyjki.
Posłuchaj
  • Co różni człowieka i szympansa? Badania Jane Goodall (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Czytaj także

Danuta Tymowska "Jane Goodall. Pani od szympansów", Wydawnictwo Znak
Danuta Tymowska "Jane Goodall. Pani od szympansów", Wydawnictwo Znak

Jak dodaje gość Pawła Drozda, przez długi czas badacze nie chcieli zajmować się szympansami, które miały opinię agresywnych zwierząt. – Jane Goodall bez specjalnych obaw przystąpiła do badań, wierząc, że łagodnością i odpowiednim postępowaniem da sobie radę. Nigdy nie myślała, że stanie w obliczu jakiegoś niebezpieczeństwa. Miała swoją własną metodę: nie narzucać się, nie ukrywać się, powoli postępować za szympansami – wyjaśnia. 

Jakie doświadczenie okazało się przełomowe w pierwszym okresie badań Jane Goodall? Jakie zarzuty stawiano badaczce najczęściej? Jakie kulturowo-społeczne trudności musiała przełamywać?

W audycji ponadto:

  • Rozmowa z Leszkiem Naziemcem, który pływał w Titicaca, największym jeziorze Ameryki Południowej. Z jakimi wyzwaniami wiązał się ten wyczyn?
  • Życie w najbiedniejszych dzielnicach Kampali jest bardzo trudne. Jak sytuację dzieci stara się odmienić Children's Sports Charity Academy?

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: Danuta Tymowska (autorka biografia "Jane Goodall. Pani od szympansów"), Leszek Naziemiec (pływak lodowy)
Autorka materiału dodatkowego: Wioletta Myszkowska
Data emisji: 12.01.2020
Godzina emisji: 8.07

gs/kr