Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio Dzieciom
Joanna Osmańska 03.05.2020

Zobacz galerię zdjęć "Moja flaga" w Polskim Radiu Dzieciom

Od 1-3 maja do Polskiego Radia Dzieciom, spłynęło ponad 70 zdjęć własnoręcznie wykonanych flag. Była to specjalna akcja z okazji Dnia Flagi. W ten sposób stacja przyłączyła się do akcji "Moja Flaga".

Flagę można było wykonać z papieru, materiału lub innych pomocy, które znaleźć można w domu. Ważne było natomiast, żeby flaga przygotowana była rodzinnie.
Zdjęcia flag zamieszczane były pod specjalnym postem w mediach społecznościowych Polskiego Radia Dzieciom.

Stacja przyłączyła się w ten sposób do akcji #mojaflaga Biura "Niepodległa".

Dziękujemy za wszystkie wspaniałe prace!

***

Więcej o fladze:

  • Symbole narodowe, w tym m.in. flaga, są czynnikiem łączącym Polaków. Potwierdzają to badania Narodowego Centrum Kultury z 2016 roku dotyczące m.in. symboli państwowych. Znakomita większość Polaków (aż 94%) uznała wtedy, że patriotyzm polega m.in. na okazywaniu szacunku fladze i innym symbolom narodowym.
  • Znaczenie bieli i czerwieni, kolorów nawiązujących do białego orła na czerwonej tarczy herbowej, zamanifestowano w spektakularny sposób m.in. 3 maja 1792 roku, czyli w pierwszą rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji. Kobiety okazywały poparcie dla Konstytucji wkładając białe suknie przepasane czerwoną wstęgą, a panowie – zakładając biało-czerwone szarfy. Było to najprawdopodobniej pierwsze publiczne i powszechne podkreślenie znaczenia połączenia tych kolorów. Biało-czerwone barwy towarzyszyły też Polakom w okresie Księstwa Warszawskiego i powstań narodowych.
  • Pierwsza regulacja prawna dotycząca barw narodowych została przyjęta w 1831 roku przez Sejm Królestwa Polskiego. Uznano wtedy, że ze względu na potrzebę stworzenia wspólnego symbolu łączącego Polaków, będzie nim Kokarda Narodowa w kolorach białym i czerwonym.
  • O fladze w kolorach białym i czerwony wspomniano po raz pierwszy w akcie prawnym w uchwale Sejmu Ustawodawczego z 1919 roku. 

**

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców.
Cotygodniowo Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe. 

Od godziny 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

jo