Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Gabriela Skonieczna 03.12.2016

"Kresy przypominają, czym kiedyś była Rzeczpospolita. Z nimi wiąże się jej wielkość"

- My spoglądamy na to z perspektywy ludzi XXI wieku. Niepodległość witało społeczeństwo jeszcze XIX-wieczne. To byli ludzie wychowani i wykształceni pod zaborami. Mieli zupełnie inne podejście do I Rzeczypospolitej, do naszej tradycji. Nikt sobie nie wyobrażał niepodległej Rzeczpospolitej bez części wschodniej. Tam były ośrodki kultury, m.in. Lwów, który pełnił rolę polskiego Piemontu - przypomina prof. Janusz Odziemkowski, historyk z UKSW.
Posłuchaj
  • Kresowe tradycje wojskowe i etos polskiego wojska na dawnych Kresach II RP (Świat Kresów/Jedynka)
Czytaj także

Jak dodaje gość Pawła Lekkiego, Kresy były skarbnicą kultury polskiej, tradycji i pamiątek. - Odnoszono się do Kresów z wielkim sentymentem. One były też symbolem wielkiej dawnej Rzeczpospolitej w umysłach tych, którzy mieszkali w centrum kraju. Po drugie wojny o niepodległość i granice z lat 1918-1920 toczyły się głównie na Kresach Wschodnich, tam było wiele cmentarzy żołnierzy polskich. Wiele jednostek wojskowych tam wypracowało swoją piękna tradycję - podkreśla gość "Świata Kresów".

prof. Janusz Odziemkowski Kresy przypominają czym kiedyś była Rzeczypospolita. Z nimi wiąże się jej wielkość

Jaki wpływ na powstanie etosu polskiego wojska na dawnych Kresach II RP miała legenda Legionów i obrona Lwowa? Czym była ustawa o osadnictwie wschodnim i dlaczego budziła kontrowersje? W audycji zaprezentowaliśmy także materiał Aleksandry Akińczo z Wilna o młodych ludziach, którzy kultywują tradycje i opiekują się polskimi kombatantami, oraz rozmowę z Tomaszem Skibą ze Stowarzyszenia Rekonstruktorów Historycznych 51. Pułku Strzelców Kresowych, zarówno o historii tej jednostki, jak i o współczesnej działalności rekonstrukcyjnej. Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość:  prof. Janusz Odziemkowski (Wydział Nauk Historycznych i Społecznych UKSW), Wasyl Rasewycz (lwowski historyk), Tomasz Skiba (Stowarzyszenie Rekonstruktorów Historycznych 51. Pułku Strzelców Kresowych)  

Data emisji: 3.12.2016

Godzina emisji: 18.12

gs/mk