Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Burzyńska 16.04.2017

Kresy w literackiej twórczości Wincentego Pola

W tym odcinku audycji opowiadamy o kresowym rycerzu i pewnym rycerskim rapsodzie, o tym, jak Pan Mohort Wielkanoc świętował.
Posłuchaj
  • Prof. Małgorzata Łoboz i dr Jan Skłodowski twórczości Wincentego Pola (Świat Kresów/Jedynka)
Czytaj także

- "Mohort" jest pierwszym utworem literackim, w którym pojawiło się słowo Kresy. Dziś przez Kresy rozumiemy zespół wartości i znaczeń związanych z tradycją i kulturą obyczajową wschodnich ziem Polski, które jeszcze przed 1945 rokiem wchodziły w terytorium Rzeczpospolitej.  A Kresy Mohortwe to pojęcie bardziej dookreślone, to granica linii wojskowej, tereny pograniczne, bo bohater tego poematu jest strażnikiem granicznym - wyjaśniała historyk, prof. Małgorzata Łoboz.

Dr Jan Skłodowski mówił o "malowniczych podróżach turystów-starożytnikow (m.in. Napoleona Ordy, Wincentego Pola, Oskara Kolberga, Aleksandra Brücknera), którzy w XIX i na początku wieku XX przemierzali te tereny i utrwalali to, co w kraju już nie istniejącym de jure, ale istniejącym de facto w świadomości ludzi, zachowało się jako spuścizna kultury polskiej dawnej Rzeczpospolitej".

Historycy mówili także o tym, kim był Mohort oraz o innych kresowych utworach w twórczości Wincentego Pola. Więcej w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Prof. Małgorzata Łoboz (hisotryk literatury Uniwersytet Wrocławski) i dr Jan Skłodowski (historyk sztuki Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 15.04.2017

Godzina emisji: 18.11

ab/kd