Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 01.10.2017

Polacy na rumuńskiej Bukowinie

Odwiedzamy polskie wioski w tym rejonie Nowy Sołoniec, Pleszę i Pojanę Mikuli. 250 lat temu te tereny były częścią Galicji. Dzięki Polakom te tereny się cywilizowały.

Z dala od Polski zachowali swój język. Ich dziadowie wydobywali sól i pracowali w lasach. Teraz narzekają, że jest ciężko.

- Kto pracował i zarobił na rentę ten żyje - mówi mieszkanka Pleszy, która nie chciała podać nazwiska. Jednak starsi ludzie mają niskie renty, więc nie starczają na wszystkie potrzeby. - Kto chce pracować, ten znajdzie pracę - nie zgadza się inna kobieta.

Jak wyglądało życie po wojnie opowiada Maria Ostrowski, nauczycielka. Wspomina, że wszystkim kazano opuścić domy i wyjechać. - Kiedy ludzie wrócili nie mieli nic, nic, nic - mówi nauczycielka.

Profesor Tadeusz Mikołaj Trajdos przypomina, że Polacy przybyli na Bukowinę wraz z utworzeniem z niej nowej jednostki administracyjnej w Cesarstwie Austriackim. - Były to lata po 1775 roku kiedy Austria oderwała północno-zachodnią część Mołdawii w wyniku wojny wygranej z Turcją i włączyła ją do swojego obszaru politycznego - precyzuje historyk. Wszystko tam trzeba było urządzić na nowo. Potrzebowano fachowców i siły roboczej. Austriacy ściągali więc do pracy Polaków z Galicji. To oni stworzyli stolicę Czerniowce (obecnie na terenie Ukrainy). A kto to był góral czadecki? Kto jeszcze ściągał na Bukowinę?

Posłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Jadwiga Aleksandrowicz, Maria Ostrowski oraz chcące pozostać anonimowe mieszkanki Pleszy, dr Maria Ostrowski (nauczycielka z Nowego Sołońca), prof. Tadeusz Mikołaj Trajdos (historyk z PAN)

Data emisji: 30.09.2017

Godzina emisji: 18.10

ag/kh