Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Konto Usunięte Konto Usunięte 10.12.2017

Karnawał Solidarności. Krótka era wolności w PRL

13 grudnia 1981 roku został wprowadzony stan wojenny. Zawieszono działalność partii politycznych, związków zawodowych i stowarzyszeń. Solidarność nie mogła działać legalnie. Jak do tego doszło?

Okres od sierpnia 1980 do grudnia 1981 roku stanowił ewenement w powojennej historii Polski i całym bloku wschodnim. Pod kierownictwem Solidarności i różnych stowarzyszeń wydawano mnóstwo niezależnych pism i książek. Wtedy też presja totalitarnego państwa zelżała.

- Solidarność była wyzwaniem wyjątkowo trudnym dla władzy komunistycznej, przede wszystkim przez swoją masowość, ale też przesłanie. Pracownicy zorganizowali się w związek zawodowy, który występował przeciwko cenzurze i monopolowi informacji. Solidarność przybrała kształt związku zawodowego, bo to był najwygodniejszy wehikuł do zorganizowania tak masowego ruchu protestu - powiedział prof. Wojciech Roszkowski.

Dobry czas Solidarności trwał 16 miesięcy. Od połowy sierpnia 1980 roku Polacy cieszyli się krótką erą wolności, która na zawsze zmieniła naszą mentalność. Pierwsza zaczęła strajkować stocznia im. Lenina w Gdańsku, a na czele strajku stanął Lech Wałęsa. We Wrocławiu działał Kornel Morawiecki.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Labirynt historii

ProwadziJacek Raginis-Królikiewicz

Goście: prof. Wojciech Roszkowski (historyk), Kornel Morawiecki (działacz opozycji antykomunistycznej), płk. dr Lech Kowalski (historyk wojskowości), Andrzej Kołodziej (uczestnik strajków), dr Grzegorz Majchrzak (Instytut Pamięci Narodowej)

Data emisji: 10.12.2017

Godzina emisji: 14.09

abi/kk