Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Konto Usunięte Konto Usunięte 02.12.2018

Firma Elektrit i jej rola w modernizacji i radiofonizacji dawnych Kresów II RP

Czy w radiu wypada opowiadać o radiu, a właściwie o odbiornikach radiowych? Dzieje Kresów podpowiadają, że tak. Wileńska firma Elektrit w okresie międzywojennym była jednym z największych producentów radioodbiorników i tym samym w dużym stopniu przyczyniła się do rozwoju radiofonii na ziemiach kresowych.

Gdy w pierwszym okresie rozwoju radiofonii wileńskiej stacja Polskiego Radia Wilno została uruchomiona w 1928 roku, znaczna część aparatów pochodziła z zakładów Elektrit. Henryk Berezowski, znawca i pasjonat techniki radiowej, autor książki-albumu "Towarzystwo Radiotechniczne Elektrit" mówił w audycji o okolicznościach, w jakich rozwijała się kresowa radiofonia.

- W Wilnie był tylko przemysł drobny i przetwórczy oraz przemysł elektrotechniczny reprezentowany przez Elektrit. Firma zaczynała działalność jako warsztat, który sprzedawał i instalował odbiorniki. Właścicielami byli Żydzi, a ta część społeczeństwa była szykanowana. Zakłady państwowe ani duże firmy jak Philips nie przyjmowały do pracy inżynierów żydowskiego pochodzenia, wiec naturalną drogą była firma wileńska. Dzięki temu ta firma Elektrit zgromadziła bardzo wykwalifikowany personel – tłumaczył gość Jedynki.

Więcej w nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania.  

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Henryk Berezowski (znawca i pasjonat techniki radiowej, autor książki-albumu "Towarzystwo Radiotechniczne Elektrit")

Data emisji: 1.12.2018

Godzina emisji: 18.15

abi/kw