Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 23.06.2014

Polscy podróżnicy uczą się, jak działa państwo

– Wyjeżdżano, by nabrać ogłady, ale przede wszystkim: poznać inne państwa, ich ustroje – opowiadała w Dwójce dr Agata Roćko o podróżach przedstawicieli polskich elit XVIII wieku.
Polscy podróżnicy uczą się, jak działa państwo Glow Images/East News

Bohaterem pierwszej audycji z letniego cyklu "Atlas polskich podróżników" był Michał Mniszech, XVIII-wieczny polityk, pedagog i prawnik. Mniszech w latach 1755-1756 towarzyszył ojcu w jego legacji do Stambułu. Studiował w Lozannie, Bernie i Orbe. W tym okresie (1762-1768) często podróżował, odwiedzając m.in.: Niemcy, Holandię, Anglię, Francję i Włochy.
– Ówczesne podróże miały cel edukacyjno-poznawczy, ale i, można powiedzieć, dyplomatyczny – wyjaśniała dr Agata Roćko. Podróż miała uczyć, w jaki sposób poruszać się na salonach europejskich, jak nawiązywać kontakty z elitami włoskimi czy francuskimi. Tak, aby wykorzystać to wszystko w przyszłej pracy obywatelskiej w kraju.
Każdy etap podroży Mniszcha był doskonale zaplanowany – zgodnie z prawidłami sztuki podróżowania ( ars apodemica ), według idei grand tour. Najistotniejsze oczywiście było dobrać dobry kierunek. – Włochy stały się w tych czasach najmodniejszym etapem podróży: można tu było nabrać ogłady i dobrego gustu – mówiła dr Agata Roćko.  
Jak podróżowano w dawnej Europie (od środków transportu począwszy, na miejscach na popas skończywszy)? Jak sobie radzono bez aparatów forograficznych? Co przywozili Polacy z europejskich wojaży?
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z dr Agatą Roćko.
A w audycji, którą prowadzili Kuba Borysiak i Bartosz Panek, również: Leonardo Masi o Polsce i o Florencji oraz pocztówka dźwiękowa z Wilna.

Michał
Michał Jerzy Wandalin Mniszech (1742-1806), fragm. portretu (przed 1806 r., autor nieznany). Fot. Wikipedia /domena publiczna

jp/mc