Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 04.08.2014

Witold Paryski opisał Tatry jak nikt na świecie

To dzięki monumentalnemu przewodnikowi autorstwa Witolda Paryskiego Tatry są prawdopodobnie jednym z najlepiej opisanych pasm górskich na całym świecie. O wielkim miłośniku gór opowiadał w Dwójce m.in. prof. Andrzej Paczkowski.
Witold Henryk Paryski (na zdj.) był krajoznawcą, przewodnikiem tatrzańskim, ratownikiem TOPRWitold Henryk Paryski (na zdj.) był krajoznawcą, przewodnikiem tatrzańskim, ratownikiem TOPR PAP/Stanisław Momot

"Żelazny Wuhap" i jego żona - czyli Zofia Radwańska-Paryska i Witold Paryski, ludzie, dzięki którym (jak mówiono) można by odbudować Tatry, gdyby ktoś zrównał je z ziemią…
Witold Paryski był krajoznawcą, przewodnikiem tatrzańskim, ratownikiem TOPR. Napisał przewodnik taternicki Tatr Wysokich oraz, wraz z żoną Zofią Radwańską-Paryską, "Wielką encyklopedię tatrzańską".
- To coś więcej niż przewodnik, to historia Tatr - mówił o publikacji Paryskiego prof. Andrzej Paczkowski, historyk, ale również wielki znawca i pasjonat gór. Dlaczego do dziś ten wielotomowy przewodnik wciąż uważany jest w kręgach taterników za tatrzańską biblię? - Książka ta zawiera cały pakiet kontekstów, z którym się wspinasz. Sam opis drogi może być już nieadekwatny, dziś się już inaczej opisuje trasę, ale tej historii dróg, ściany nigdzie nie pozna się lepiej niż u Paryskiego - przekonywał prof. Paczkowski.

Gdzieś
Gdzieś w Tatrach... Fot. Flickr.com/theodevil

Witold Paryski ma na swoim koncie wiele pierwszych wejść w Tatrach, m.in. Filarem Leporowskiego na Kozi Wierch (w 1929), wprost od północy na Kozią Przełęcz Wyżnią (1929), prawym filarem północno-wschodniej ściany Rumanowego Szczytu (1937), prawym filarem północnej ściany Wideł (1953).

O Witoldzie Paryskim i jego żonie Zofii Radwańskiej-Paryskiej opowiadali w Dwójce prof. Andrzej Paczkowski oraz Apoloniusz Rajwa, który przez wiele lat przyjaźnił się z Paryskimi.
Audycję z cyklu "Atlas polskich podrożników" przygotowali Kuba Borysiak i Bartosz Panek.

jp/ag