Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Grzymkowska 12.08.2015

Lubelski Lipiec. Wstęp do strajków na Wybrzeżu

Zanim 14 sierpnia 1980 roku stanęła Stocznia Gdańska, protesty przetoczyły się przez Lubelszczyznę. - Gdyby nie te strajki, nie byłoby wystąpień na Pomorzu - przyznaje działaczka opozycji Ludwika Wujec.

Bezpośrednia przyczyna wystąpień, które ostatecznie doprowadziły do powstania Solidarności, była dość prozaiczna - wzrosły ceny żywności. Najpierw zastrajkowały Ursus, Sanok, Tarnów i Tczew, następnie - cała Lubelszczyzna.

Czytaj więcej >>>
solidarność663flickr.jpg
36. rocznica Sierpnia '80

- U nas strajk rozpoczął się w nocy 9/10 lipca. Był wniosek, żeby każdemu pracownikowi zapewnić przynajmniej 25 dag mięsa - wspomina Wiesława Karykowska, pracownica Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie.

Ludwika Wujec przypomina, że informacje o protestach trafiały do zachodnich mediów, a stamtąd z powrotem do kraju dzięki Radiu Wolna Europa. - Ten obieg informacji spowodował, że wysuwano już nie tylko postulaty "kotletowo-bytowe", ale też demokratyczne - zauważa.

Bohaterowie audycji wyjaśniają także dlaczego w protestujących zakładach nie powstawały komitety strajkowe tylko komitety postojowe i grupy robocze.

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 12.08.2015

Godzina emisji: 7.50

"Kronika narodzin Solidarności" została wyemitowana w "Sygnałach dnia"

mg/asz


W materiale wykorzystano fragmenty filmu o strajkach lipcowych prezentowanego na wystawie stałej Europejskiego Centrum Solidarności.