Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Przemysław Goławski 11.01.2012

Nowoczesne technologie Polskiego Radia

Polskie Radio to nie tylko wieloletnia tradycja w tworzeniu najlepszych programów radiowych, ale też nieustanny rozwój i stawianie na innowacyjne technologie. Jak zmienia się wykorzystywana u nas technika?
Nowoczesne technologie Polskiego Radia

Publiczny nadawca nie boi się nowoczesności. Słuchacze doceniają internetowe kanały radiowe w serwisie moje.polskieradio.pl, treści portalu polskieradio.pl i Radio z wizją. - Warto podkreślić, że Polskie Radio otrzymało nagrodę Lidera Informatyki, w konkursie organizowanym od 15 lat przez magazyn Computerworld – mówi reporter Czwórki Krzysztof Markowski.

- Dziennikarze pracują pod presją czasu, musimy szybko i precyzyjnie poinformować słuchacza – zaznacza reporter. Pracę ułatwiają odpowiednie narzędzia i technologie. Jednym z przykładów jest specjalny system produkcyjno emisyjny.

- Z punktu widzenia instytucji, która zajmuje się pozyskiwaniem, przetwarzaniem oraz dystrybucją informacji, ważnym jest czas od pozyskania informacji, do jej znalezienia się na antenie. W tej chwili technologia umożliwia nam bardzo szybki przebieg, nie w zakresie godzin i minut. W tej chwili pozyskanie informacji z dowolnego źródła i umieszczenie jej na antenie radiowej to sekundy - mówi Józef Wacnik, dyrektor Wydziału Informatyki i Telekomunikacji w Polskim Radiu.

Jednym z najważniejszych procesów technologicznych, który umożliwia natychmiastowy dostęp do bogatych zasobów archiwalnych Polskiego Radia jest cyfryzacja. – Daje to nam możliwość szybkiego przeszukiwania zbiorów. Możliwa jest konwersja materiałów do różnych formatów emisyjnych. Dziennikarze są także w stanie samodzielnie wykonać więcej prac związanych z przygotowaniem materiału do emisji – wymienia Józef Wacnik. Dzięki cyfryzacji i publikacji materiałów w portalu polskieradio.pl łatwy dostęp mają do nich także słuchacze, którzy ulubioną audycję znajdą nie tylko w eterze, ale też przez komputer i telefon komórkowy.

Więcej o innych technologiach wykorzystywanych w Polskim Radiu, aplikacjach mobilnych, emisji cyfrowej DAB+, dowiedzieć się można słuchając dźwięku audycji.

pg