Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Paulina Jakubowska 21.11.2012

Piękne czasy polskich stoczni

Dziś próżno szukać potęgi tych zakładów. Na szczęście w radiowym archiwum wciąż znajdują się nagrania z dawnych lat. Czwórka zaprasza w podróż do Gdańska, Szczecina i Gdyni lat 60.
Gdańsk - Stocznia i Martwa WisłaGdańsk - Stocznia i Martwa Wisłaźr. Wikipedia/CC/Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21)

Dominik Olędzki na radiowych regałach, wśród wielu tajemniczych taśm nie raz już znalazł wspaniałe dźwiękowe perełki. Tym razem przypomina o prężnej działalności naszych stoczni przed półwieczem.

W audycji "7 dni w kraju i na świecie" z 1963 roku radiowi dziennikarze podsumowują 15 lat działalności Stoczni Gdańskiej. - Wybito ostatnie podpory. Tradycyjna formuła: spieniony szampan spływa po burcie, a statek MS Mironyt spływa na wodę. Tak uświetniono 15. rocznicę Stoczni Gdańskiej - słychać głos reportera. Przytaczane dane zapierają dech w piersiach: w tym okresie załoga Stoczni Gdańskiej zbudowała 336 statków pełnomorskich.

Natomiast w 1969 roku radiowi dziennikarze przypominali, że nasi stoczniowcy nie od dziś liczą się na światowym rynku producentów. - W tym tygodniu mieliśmy dwa kolejne dowody prężności naszego przemysłu. Na szerokie wody wypłynął statek w Szczecinie, a Gdynia rozpoczęła budowę kolejnego morskiego kolosa.

Warto zaznaczyć, że zawód stoczniowca nie jest wcale zajęciem typowo męskim, co potwierdza fragment audycji "Gdańskie białogłowy". Wysłuchaj załączonej audycji "Czwarty Wymiar" i dowiedz się, co nazywano "ukochanym jamniczkiem", a także odkryj inne sukcesy polskich stoczni.

(pj)