Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Przemysław Goławski 09.09.2011

Kino w przestworzach

Samoloty są popularnym motywem wielu filmowych hitów. Z lotu ptaka przyglądamy się najgłośniejszym "lotniczym" produkcjom.
Kino w przestworzachsxc.hu/cc

- Realizowanie filmu w samolocie wymusza na twórcach wiele ograniczeń. To zamknięta przestrzeń, która często daje tylko kilka wariantów rozegrania fabuły. W podobnych kłopotach są autorzy filmów o łodziach podwodnych – mówi Rafał Świątek, krytyk filmowy.

Jednym z najważniejszych gatunków filmowych z samolotami w rolach głównych, lub z lotniczym tłem są produkcje katastroficzne. – Pierwszym takim filmem był "Port lotniczy" z 1970 r., ze świetną obsadą Burta Lancastera i Deana Martina. Fabuła najczęściej opowiada o awarii maszyny lub śmierci pilota – zaznacza Świątek.

Filmów o ocalonych przez katastrofą samolotach powstało tak dużo, że zaczęto się z nich śmiać. Wszyscy znają komedię "Czy leci z nami pilot", w której sparodiowano niemal wszystkie rozwiązania fabularne z lotniczych filmów fabularnych. – Pojawiła się także stewardessa przejmująca kontrolę nad samolotem – dodaje krytyk filmowy.

Innym popularnym gatunkiem prezentującym samolotowe historie jest thriller. Tu przykładami mogą być "Air Force One", "Plan lotu", "Lot skazańców" i produkcja z mrożącym krew w żyłach tytule "Turbulencja".

Słuchacze Czwórki, do długiej listy tytułów dodają "Top Gun" oraz polską produkcję z samolotem w tle "Wniebowzięci". Świątek podkreśla jednak, że polskim filmie znacznie istotniejsze były osobowości Jana Himilsbacha i Zdzisława Maklakiewicza.

Więcej o "lotniczych" filmach posłuchać można w dźwięku audycji.

pg