Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Agnieszka Paciorek 09.09.2010

Rozjemca do wynajęcia

Umiejętność analizowania sytuacji i wyciągania wniosków to podstawowe atuty mediatora, który może pomóc zwaśnionym stronom w osiągnięciu porozumienia.
Rozjemca do wynajęciaGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Gość "Magazynu" Kinga Markert: Na czym polega praca mediatora.
Czytaj także

Gościem Justyny Dżbik była Kinga Markert z firmy Markert Mediacje. W "Magazynie" opowiadała o pracy mediatora.

- Negocjator reprezentuje swoje interesy i jest jedną ze stron konfliktu, natomiast mediator jest osobą bezstronną i neutralną, spór nie dotyczy go osobiście – wyjaśnia Kinga Markert. Ta podstawowa różnica jest kluczem do zrozumienia roli mediatora.

Mediacje przydatne są w sytuacji konfliktu dwóch lub więcej stron, które nie są w stanie dojść do porozumienia, podjąć ważnej względem siebie decyzji. Trudność ta wynikać może z odmiennych interesów, wartości czy planów. Zadaniem mediatora jest pomóc klientom w samodzielnym wypracowaniu rozwiązania.

- Uzgodnione porozumienie, w przeciwieństwie do różnych rozwiązań instytucjonalnych, nie jest narzucone, lecz zależy od dobrej woli stron. Mediator ma doprowadzić do tego, by strony były w stanie same się dogadać - podkreśla Kinga Markert.

Z usług mediatorów korzystają zarówno wielkie korporacje (mediacje biznesowe), zorganizowane grupy (mediacje społeczne), jak i pojedyncze osoby. Przedmiotem rozmów może być dosłownie wszystko. Najczęściej mediatorzy pomagają rozwiązać spory majątkowe i rozwodowe.

Istnieją dwa rodzaje mediacji: pośrednią (kiedy strony nie spotykają się ze sobą, a mediator działa, jako pośrednik) i bezpośrednią (kiedy ma miejsce spotkanie zainteresowanych stron przy uczestnictwie mediatora).

ap