Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Agata Mrózek 22.11.2010

Świetlówki za elektrośmieci

27 listopada to Dzień Troski o Środowisko. O utylizacji elektrozłomu mówiła w „Poranku” Czwórki Anna Podsiadło z ElektroEko.
Utylizacja elektrośmieciUtylizacja elektrośmieciGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Co zrobić z elektrozłomem?
  • Akcja elektro-utylizacji
Czytaj także

Z inicjatywy Organizacji Odzysku Sprzętu Elektronicznego i Elektrycznego ElektroEko 27 listopada w podwarszawskim centrum handlowym Marki 1 odbędzie się darmowa zbiórka elektrozłomu. W ramach akcji można wymienić zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny na energooszczędne świetlówki. Regulamin znajduje się na stronie zuzyteswietlowki.pl

– Zużyty sprzęt należy oddawać do punktów zbierania – podkreśla Anna Podsiadło, kierownik marketingu ElektroEko. – W sklepach RTV sprzedawca ma obowiązek przyjąć od nas zużyty sprzęt w zamian za kupno nowego, tego samego rodzaju. Natomiast elektrozłom w nieograniczonej ilości można oddać w specjalnych punktach zbierania elektronicznych śmieci. Takie punkty ma obowiązek zorganizować każda gmina – tłumaczy gość „Poranka”.

– Każda firma, zajmująca się zbiórką odpadów komunalnych, w tym elektrośmieci, ma obowiązek przyjąć je w godzinach pracy również u siebie w siedzibie. W stolicy jest również całodobowy punkt zbiórki czynny 7 dni w tygodniu – zapewnia gość Kuby Marcinowicza.

– Od 5 lat obowiązuje ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym ściśle precyzująca zasady jego utylizacji – wyjaśnia Anna Podsiadło. Tymczasem 2/3 Polaków, wbrew przepisom, wyrzuca zużyty sprzęt prosto do śmietnika. Za takie wykroczenie służby miejskie mogą ukarać grzywną nawet do 5 tysięcy złotych – przypomina gość „Poranka”.

Am

Więcej w rozmowie Kuby Marcinowicza z Anną Podsiadło. Kliknij ikonę kamery/głośnika w ramce po prawej stronie.