Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 13.02.2012

Stop kryzysowi: Czy strefa Euro przetrwa?

Obecny kryzys finansowy odbija się nie tylko na pojedynczych krajach Europy, ale również na wspólnej europejskiej walucie. Czy problemy Grecji okażą się początkiem końca strefy Euro?
Europejski Bank Centralny (zdjęcie ilustracyjne)Europejski Bank Centralny (zdjęcie ilustracyjne)ecb.int

Najnowszym sposobem na ratowanie sytuacji jest pakt fiskalny, uchwalony przez 25 – w tym Polskę – z 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej. Zgodnie z tą umową sygnatariusze, którzy przekroczą ustaloną granicy deficytu budżetowego i długu publicznego będą musieli płacić kary.

Tomasz Jaroszek z portalu bankier.pl nie widzi w proponowanych rozwiązaniach niczego przełomowego. – Tak naprawdę takie sankcje już istnieją. Kraje, które chcą przystąpić do strefy Euro lub już w niej są, takie dokumenty podpisywały. Przykład historyczny to Traktat z Maastricht. Wszyscy się umówiliśmy, że będziemy pilnować długu i deficytu, no i nie wyszło. Teraz próbujemy zrobić to jeszcze raz, za pomocą kolejnego paktu – powiedział gość "Pod Lupą".

Według obecnie obowiązujących przepisów wyjście ze strefy Euro jest praktycznie niemożliwe. Tomasz Jaroszek uważa, że doświadczenia greckie mogą spowodować zmianę porządku prawnego UE w tym względzie. – Myślę, że trzeba będzie stworzyć odpowiednie przepisy. Skoro udało się uchwalić pakt fiskalny, to tak samo powinno się dopuścić sytuację, że jakiś kraj już dłużej nie może być członkiem strefy Euro – dowodził ekspert z portalu bankier.pl.

Tomasz Jaroszek nie potrafił odpowiedzieć jakie konsekwencje dla przyszłości wspólnej europejskiej strefy monetarnej wywołałoby wyjście z niej jednego z członków. – Byłby to absolutny eksperyment, który wiązałby się z radykalnymi zmianami systemowymi. Nie wiadomo też jaką reakcję wywołałby taki krok: panikę czy ulgę?

Audycja powstała w ramach cyklu "Stop kryzysowi", który jest realizowany wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim.

Więcej o strefie Euro, jej historii i prognozach na przyszłość dowiesz się oglądając rozmowę Justyny Dżbik z Tomaszem Jaroszkiem.

pg