Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Przemysław Goławski 22.12.2012

Boże Narodzenie tuż tuż. Jak pomagamy?

W audycji "W dobrych zawodach" opowiemy o Szlachetnej Paczce i innych sposobach świątecznego obdarowywania.
Wigilijne Dzieło Pomocy DzieciomWigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Caritas Polska jest pomysłodawcą i organizatorem kampanii społecznej „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. W roku 2010 odbyła się 17. edycja kampanii, która po raz jedenasty miała charakter ekumeniczny. W kampanii uczestniczą obok Caritas Polska Kościoła Rzymskokatolickiego, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP.
Kampania polega na rozprowadzaniu świec, które w Wigilię Bożego Narodzenia zapalane są na polskich stołach na znak solidarności z najbardziej potrzebującymi w Polsce i na świecie. W 2009 roku Caritas, Diakonia i Eleos rozprowadziły blisko 3 miliony wigilijnych świec. Wpływy uzyskane z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom przeznaczone są na całoroczne dożywianie tysięcy dzieci w szkołach i świetlicach, na pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek. Caritas przeznacza też 10 groszy z każdej świecy na pomoc dzieciom z Afryki.

W pierwszy weekend grudnia odbył się finał projektu Szlachetna Paczka – paczki przygotowane przez darczyńców dla konkretnych rodzin zostały dostarczone do potrzebujących. W pudłach znalazła się żywność, środki czystości, zimowa odzież, przybory szkolne, ale też odpowiedź na szczególne potrzeby rodzin – meble, sprzęt AGD i do rehabilitacji.
Tylko w tym roku pomoc Szlachetnej Paczki dotarła do 13 230 rodzin w potrzebie, czyli do ponad 55 tys. osób żyjących w niezawinionej biedzie – osób starszych, samotnych, rodzin dotkniętych chorobą lub niepełnosprawnością, samotnych rodziców i rodzin wielodzietnych. Łączna liczba zaangażowanych w projekt – wolontariuszy, darczyńców i rodzin w potrzebie – sięga 300 tys. osób.
Szlachetna Paczka organizowana jest po raz dwunasty. W pierwszej edycji projektu grupa studentów z duszpasterstwa akademickiego w Krakowie kierowana przez ks. Jacka Stryczka (dziś prezesa Stowarzyszenia WIOSNA) obdarowała 30 ubogich rodzin. W 2012 roku projekt organizowany jest w 432 lokalizacjach w całej Polsce przez 7800 wolontariuszy.

Szczegóły w audycji W dobrych zawodach, w sobotę o 7:00.