Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Przemysław Goławski 03.07.2011

Kulturowy szok w przestrzeni miejskiej

Dziś działania związane z kulturą są modne, wiele osób angażuje się w aktywność kulturalną. Młodym artystom w rozwinięciu skrzydeł pomóc może Fundacja Culture Shock.
Kulturowy szok w przestrzeni miejskiejfot. Fundacja Culture Shock

Gośćmi Kontrkultury są Marta Pawlaczyk i Piotr Grabowski z Fundacji Culture Shock. To młoda polska fundacja działająca w Warszawie. Jej celem jest promowanie polskiej kultury i dziedzictwa europejskiego w sposób dotychczas nieznany. Magdalenie Kasperowicz opowiadają o tym, jak wspierają wszelkie przejawy działalności twórczej w przestrzeni publicznej.

- Nasza Fundacja powstała z pasji, wciąż młodzieńczej, i z naszej potrzeby działania, obserwacji tego co dookoła. Wiemy o wielu projektach, które nie są realizowane z różnych względów. Znamy osoby, które mają ciekawe pomysły i na pomyśle się kończy, nie idąc dalej. Chcieliśmy to zmienić, "ogarnąć" organizacyjnie i logistycznie - mówi Piotr Grabowski.

Celem Fundacji jest organizowanie eventów audiowizualnych, spektakli teatralnych, wydarzeń związanych ze światem muzyki, sztuki, mody, a także warsztatów edukacji alternatywnej, akcji promujących edukację estetyczną. Grabowski zaznacza, że takie są plany, a organizacja działa dopiero pół roku. - Zapraszamy do współpracy, ponieważ oferujemy dość istotną pomoc w kwestiach organizacyjnych. Bierzemy to na siebie, a artyści mogą zająć się tworzeniem - podkreśla.

Jeśli ktoś czuje, że robi coś co jest sztuką może zgłosić się do Culture Shock. - Nie musi być to artysta, zapraszamy animatorów kultury, osoby, które chcą zrobić coś ciekawego w obszarze kultury, coś nowatorskiego. Wystarczy, że ma się potrzebę realizowania, a my jako jednostka z osobowaścią prawną możemy np. pomóc w zdobywaniu funduszy - mówi Marta Pawlaczyk.

Projektem, nad którym teraz pracuje fundacja jest inicjatywa "Skarpa.Reaktywacja!". Przedsięwzięcie ma na celu przywrócenie atrakcyjności warszawskiej Skarpie, w parku Marszałka Rydza Śmigłego, poprzez artystyczne interwencje. - To fantastyczne miejsce do działań w przestrzeni, działań artystycznych. Park ma w sobie dużo ciekawych elementów architektonicznych, o których mało wiadomo - opowiada Pawlaczyk. Więcej o reaktywacji Skarpy posłuchasz w dźwięku z audycji.

Wernisaż Skarpa.Reaktywacja!: 9 lipca o godz. 19.00 - u wejścia do parku na al. Na Skarpie. O godz. 20.00 spotkanie z autorami projektu oraz kuratorem CSW, Fundacja Culture Shock, al. Na Skarpie 15 lok. 18.

pg