Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 12.02.2017

Cyberbezpieczeństwo w Europie. Ataki rosyjskich hakerów na Polskę, Czechy i Norwegię

Rosyjscy hakerzy z grup APT28 i APT29 stali za cyfrowymi atakami na ważne instytucje w Polsce, Czechach i Norwegii. Te grupy mają mieć powiązania z rosyjskim wywiadem wojskowym i Federalną Służbą Bezpieczeństwa. Kim są ludzie, którzy dokonują ataków hakerskich na instytucje publiczne, mówili w audycji 7 dni: Wschód Andrzej Kozłowski i Piotr Maciążek z portalu Defence 24.
Ataki w cyberprzestrzeni to dopełnienie klasycznych działań wywiadowczych.Ataki w cyberprzestrzeni to dopełnienie klasycznych działań wywiadowczych. fot.flickr/randomX

Andrzej Kozłowski przedstawił charakterystykę działania grup hakerskich, które są pod skrzydłami rosyjskich służb. - To nie są hakerzy, w takim rozumieniu, jakie znamy z filmów czy kultury popularnej, czyli osoby, które spotykają się w jakimś zamkniętym kręgu. To są zwykłe oddziały FSB, najbardziej zaawansowane w Rosji, posiadające najlepsze oprogramowanie, najlepiej wyszkolone, które dokonują ataku o najwyższym stopniu zaawansowania na najważniejsze instytucje państwowe. Ataki przeprowadzane są za pomocą wykorzystania błędów w oprogramowaniu lub czynnika ludzkiego – powiedział gość Polskiego Radia 24.

O tym, że cele ataków są nieprzypadkowe, a ich natura dotyczy wyłudzeń danych w zakresie bezpieczeństwa energetycznego - zwracał uwagę Piotr Maciążek. – Chodzi o wyłudzenie maili od oficjeli najważniejszych agend, czyli MON i MSZ - instytucji, które kształtują politykę bezpieczeństwa państwa. Warto te ataki umieścić w pewnym kontekście czasowym. Wszystkie te trzy państwa zaangażowane są w projekt budowy połączeń gazowych, tzw. korytarzu norweskim, których celem jest zmniejszenie dominacji Gazpromu w Europie Środkowej. Informacje na temat tego projektu to dla Rosji bezcenna wiedza – stwierdził redaktor portalu Defence 24.

Goście mówili także, iż ataki w cyberprzestrzeni są tylko dopełnieniem klasycznych działań wywiadowczych i w żadnym wypadku nie mogą ich zastąpić. Według Andrzeja Kozłowskiego poleganie tylko na wywiadzie internetowym jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa. - Jeżeli zaufamy jedynie wywiadowi w cyberprzestrzeni, prowadzonemu w internecie, to spotka nas tragedia podobna do zamachów z 11. września. Przewagą wywiadu ludzkiego polega na tym, że rozmawiając z daną osoba jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie decyzje podejmie – stwierdził gość Polskiego Radia 24.

Z kolei Piotr Maciążek zauważył, że Rosjanie nadal prowadzą działania szpiegowskie, które są uzupełniane atakami w cyberprzestrzeni. - W moim przekonaniu działania cybernetyczne są istotnym elementem pracy wywiadowczej, ale na pewno nie dominującym. Przykładem jest działanie Stanisława Sz., słynnego szpiega rosyjskiego, zatrzymanego przez ABW, który uczestniczył aktywnie w dyskusjach sejmowych dotyczących gazoportu. To pokazuje, że posiadanie agentów jest nadal bardzo istotne, jeśli chodzi o politykę państwa rosyjskiego – wspominał.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Piotr Pogorzelski.

Polskie Radio 24/kk


7 Dni: Wschód - audycja Piotra Pogorzelskiego

__________________________________________________

Data emisji: 12.02.2017

Godzina emisji: 10:17