Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 20.08.2017

"Operacja polska" NKWD. Wśród ofiar nie tylko Polacy

80 lat temu, w sierpniu 1937 roku, rozpoczęła się tzw. "operacja polska" NKWD wymierzona w Polaków mieszkających w Związku Radzieckim. Jej bilans to co najmniej 111 tys. zabitych i 30 tys. zesłanych do łagrów. Wbrew nazwie akcji wśród ofiar byli nie tylko Polacy. Mówił o tym w audycji 7 Dni Wschód Maciej Wyrwa z Centrum Polsko Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
Józef Stalin po 1937 roku, widząc, że Polacy nie dają się wynarodowić, podjął decyzję, że będzie niszczył całe nacje.Józef Stalin po 1937 roku, widząc, że Polacy nie dają się wynarodowić, podjął decyzję, że będzie niszczył całe nacje.Wikimedia Commons/Bundesarchiv, Bild 183-R80329/CC-BY-SA 3.0

Za początek operacji polskiej uważa się rozkaz szefa NKWD Nikołaj Jeżowa z 11 sierpnia 1937 r., noszący numer 00485. Rozkaz wskazywał, że aresztowaniu podlegają m.in. członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej, pozostający w ZSRS żołnierze wzięci do niewoli podczas wojny polsko-bolszewickiej, mieszkańcy dawnego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którzy znaleźli się w granicach Sowietów w wyniku ustaleń traktatu ryskiego, byli działacze PPS, duchowni, nauczyciele, urzędnicy, ale także zamożniejsi chłopi. W rozkazie polecono także, by wszyscy aresztowani zostali podzieleni na dwie kategorie: pierwszą podlegającą rozstrzelaniu, drugą osadzeniu w więzieniach i łagrach z wyrokami od 5 do 10 lat.

Operacja miała początkowo trwać trzy miesiące. Ostatecznie zakończyła się jednak dopiero w listopadzie 1938 roku. Jak podkreślił Maciej Wyrwa, oddolne naciski, by zakończyć operacje masowe i wielki terror były bowiem bardzo silne.

- W operacji polskiej NKWD oprócz Polaków ucierpieli także m.in. Koreańczycy. Stalin zdecydował się jednak potraktować ich nieco inaczej i deportować do Kazachstanu. Stąd też w dalszym ciągu istnieje w Kazachstanie dość spora diaspora koreańska – wyjaśnił gość.

Wyrwa zaznaczył, że ponadto ucierpiały też narody, z którymi graniczył Związek Sowiecki. - Wśród represjonowanych znaleźli się więc także Łotysze, Estończycy, Grecy i Persowie. Panował bowiem mit, że - w momencie gdy Stalin wierzył w wojnę z Zachodem - uaktywniały się mniejszości chcące wspierać przeciwników władzy sowieckiej – podsumował Wyrwa.


Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Piotr Pogorzelski.

Polskie Radio 24/pr

___________________

7 dni: Wschód w Polskie Radio 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 20.08.17

Godzina emisji: 10:15