Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Urszula Tokarska 19.12.2013

KRUS o zapobieganiu wypadkom rolników

Tylko w ubiegłym roku, podczas remontów i napraw maszyn rolniczych wypadkom uległo 1167 rolników, przy prowadzonych w obejściach pracach budowlanych wypadki miało ponad 840 rolników, a przy pracach z udziałem elektronarzędzi wydarzyły się 473 wypadki.
KRUS o zapobieganiu wypadkom rolnikówWikipedia/CC/Fotowerkstatt/Archiv/2012/Februar
Posłuchaj
  • KRUS o zapobieganiu wypadkom rolników

Jesień i zima to czas, kiedy rolnicy dokonują wszelkiego rodzaju napraw, związanych ze sprzętem użytkowanym w gospodarstwie, ale też i rzeczy użytkowanych w domu. Wiążą się z tym różne zagrożenia.


Zbigniew Rapacki z Centrali KRUS: - Rolnicy, mając więcej wolnego czasu, wykorzystują go na prace związane z przywróceniem sprawności maszynom, znajdującym się w gospodarstwie. Poświęcają też czas na naprawy i remonty budynków, wewnętrznych ciągów komunikacyjnych. Podobnie jak przy pracach rolniczych, podczas remontu i napraw, należy pamiętać o bezpiecznych warunkach pracy. Zwykle naprawy odbywają się w garażu i tam powinien panować porządek, powinno być dobre oświetlenie, a powierzchnia wyrównana i utwardzona. Jeśli wymagane jest podniesienie maszyny, trzeba to wykonać przy użyciu sprawnego podnośnika, a po podniesieniu maszyny trzeba zabezpieczyć ją przed samoczynnym opadnięciem, przy pomocy podpory stałej.

Wszystkie te prace wymagają korzystania z urządzeń elektrycznych. Trzeba pamiętać również o tym, że prąd może stanowić zagrożenie.
- Prace ślusarskie, stolarskie, elektrotechniczne, budowlane wymagają korzystania z wielu urządzeń elektrycznych i elektronarzędzi, zasilanych z sieci elektrycznej. Podstawowym warunkiem bezpiecznego ich użytkowania jest korzystanie z instalacji elektrycznej z systemem ochrony przeciwporażeniowej. Jeśli zachodzi potrzeba korzystania z przedłużacza elektrycznego, należy pamiętać, aby rozwinięty kabel na ciągu komunikacyjnym zabezpieczyć przed przypadkowym uszkodzeniem izolacji, przykrywając go deską albo grubym kartonem. Trzeba pamiętać też o sprawnych gniazdach, wtykach, wyłącznikach.

Często używanymi narzędziami są: młotek, przecinak, ale też szlifierki.
- Zwłaszcza szlifierki kątowe, młotki i przecinaki są narzędziami niebezpiecznymi. W otoczeniu pracującej szlifierki kątowej jest duże zapylenie i hałas, a spod pracującej tarczy tnącej wydobywają się w dużej ilości i z dużą prędkością okruchy ściernicy i opiłków. Dlatego podczas prac ślusarskich należy używać okularów bądź osłony twarzy, maski przeciwpyłowej, rękawic oraz ochrony słuchu. Trzeba też pamiętać o obuwiu z metalowymi noskami i przeciwślizgową podeszwą.
Następną czynnością, jaką wykonuje rolnik, a ona jest niebezpieczna, jest uzupełnianie powłok lakierniczych. Występujące w farbach rozpuszczalniki organiczne, w czasie malowania i schnięcia powłoki, uwalniają się do atmosfery. To zjawisko nasila się szczególnie przy malowaniu natryskowym. Trzeba więc stosować maskę ochronną, która chroni przed wdychaniem szkodliwych oparów.

Przystępując do jakichkolwiek prac remontowych czy naprawczych, rolnik powinien pamiętać, że na pewno powinien być trzeźwy.

Nie należy też przystępować do pracy w złym stanie zdrowia.
Apeluję do rolników o rozwagę.

Rozmawiała Elżbieta Mamos