Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Urszula Tokarska 07.10.2010

Wypadki w rolnictwie

Radzimy, jak ustrzec się wypadków związanych z transportem w rolnictwie.
Wypadki w rolnictwiefot. SXC
Posłuchaj
  • Jak ustrzec się wypadków związanych z transportem w rolnictwie

Okazuje się, że następstwa wypadków związanych z transportem w rolnictwie należą do najcięższych i najbardziej zagrażających zdrowiu i życiu rolników. Jak się ich ustrzec - odpowiedzi na to pytanie szukał Dariusz Kwiatkowski.

D.K.: W ubiegłym roku było takich wypadków 460. Zdaniem Krzysztofa Bieleckiego z Biura Prewencji i Rehabilitacji Centrali KRUS, są one zazwyczaj spowodowane niesprawnością sprzętu transportowego i jest ich wiele rodzajów.

Krzysztof Bielecki: - Są to wywrotki ciągników, wywrotki zestawów ciągnik -maszyna, bądź też wypadki komunikacyjne na drogach, po których wszyscy się poruszamy. Duży wpływ na taką sytuację ma niesprawny ciągnik, w którym hamulce odmówiły posłuszeństwa, brak oświetlenia, czy brak trójkąta wyróżniającego maszyny wolno poruszające się. Stwarza to zagrożenie nie tylko dla samych kierujących, ale także innych osób, które poruszają się po naszych drogach.

D.K.: Teraz, gdy zaczynają się jesienne szarugi, zagrożenie wzrasta, a jest ono szczególnie duże na terenach górzystych i pagórkowatych.

K.B.: - Teren górzysty i pagórkowaty jest szczególnie niebezpieczny i to zarówno podczas pracy na samym polu, jak i przemieszczania się po drogach polnych, bądź też już drogach utwardzonych. Jako przykład mogę podać zdarzenie, kiedy rolnik wysiadł z ciągnika, nie zaciągnął hamulca, nie wyłączył biegu no i ciągnik z pobocza zaczął się staczać. Rolnik chcąc wskoczyć do ciągnika został przejechany przez koło. Zatem, teren pagórkowaty sprzyja powstawaniu takich wypadków.

D.K.: W takich okolicach, w miejscowości Przysietnica na Podkarpaciu, gospodaruje Andrzej Rzepka. Występowaniu zagrożeń sprzyjają tam: zły stan dróg i trudne warunki pogodowe.

Andrzej Rzepka: - Wszystko, gdzie się daje orze się traktorami, zwozi ciągnikami. Konie we wsi można policzyć na palcach jednej ręki, a warunki atmosferyczne jakie w tym roku były, to były opady, mokro, nie ma należytych dróg dojazdowych do pól i te drogi są jakie są i to jest właśnie bardzo niebezpieczne przy zwózce, czy orkach, duże nachylenie terenu, a orać trzeba.

D.K.: W opinii Krzysztofa Bieleckiego, na terenach, gdzie występują duże nachylenia gruntu, wypadki często dają znać o sobie podczas przewozu drewna, ponieważ używane do tego celu środki transportu mają wiele wad.

Krzysztof Bielecki: - Przyczepy, którymi jest przewożone drewno, zazwyczaj są wykonywane pod potrzeby przewozu tego drewna doraźnie, zatem nie są to jakieś właściwe konstrukcje, jakimi dysponują leśnicy. Upadek drewna podczas samego transportu, jak i podczas załadunku, może być bardzo niebezpieczny dla samych osób, które uczestniczą w tych czynnościach, jak i też dla innych.

D.K.: Taka groźna przygoda przydarzyła się podczas transportu drewna Andrzejowi Rzepce, rolnikowi z Przysietnicy na Podkarpaciu.

Andrzej Rzepka: - Nie tak dawno wiozłem drewno ciągnikiem i wozem. Wóz jest w zasadzie nie przystosowany, nie ma hamulców i zdarzyło się, że wóz z drewnem popchnął ciągnik i wóz poleciał do góry nogami. Dobrze, że akurat byłem w tym lesie ze swoimi szwagrami drugim ciągnikiem, którzy mi pomogli. Trzeba było to wszystko od nowa przeładować i to kosztowało roboty, na szczęście nic się nie stało poza tym, że te wozy powyginało i te metalowe części wozu uległy zniszczeniu.

D.K.: Krzysztof Bielecki z KRUS radzi, aby szczególnie zadbać o sprawność przyczep, dostosowanych we własnym zakresie do przewozu drewna.

Krzysztof Bielecki: -Wiele jest takich przyczep, które są wykonywane doraźnie z wozów, innych pojazdów, rolnicy sobie radzą przewożąc różne materiały, ale powinni pamiętać o tym, by wykonywane pod doraźne potrzeby transportowe przyczepy, spełniały przynajmniej minimalne wymogi, które decydują o ich bezpieczeństwie. Warto czasami skorzystać z podpowiedzi fachowców, mechaników, którzy się na tym znają. Wolniejsza jazda, zachowanie ostrożności na wzniesieniach pozwoli uniknąć tego typu zdarzeń.

D.K.: Rolnicy powinni też pamiętać, że za używanie niewłaściwego sprzętu do transportu lub jego złe oznakowanie, grożą mandaty.

Krzysztof Bielecki: - Grożą mandaty, ale znacznie bardziej dotkliwą karą jest uszczerbek na zdrowiu, ponieważ eliminuje on takiego rolnika na dłuższy czas z możliwości prowadzenia gospodarstwa.

D.K.: W ubiegłym roku na 102 śmiertelne wypadki, które wydarzyły się w rolnictwie, aż 37 było związanych z transportem.