Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Urszula Tokarska 21.11.2013

Zasiłek dla rolnika chorującego przewlekle

Uprawnienia rolnika ubezpieczonego w KRUS, który chorując wyczerpał już podstawowy 180-dniowy zasiłek chorobowy.
Zasiłek dla rolnika chorującego przewlekleGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Zasiłek dla rolnika chorującego przewlekle


Rolnik ma zagwarantowany zasiłek chorobowy, gdy choruje do 180 dni, a jeśli jest chory przewlekle?

Ubezpieczony rolnik, który po wyczerpaniu 180-dniowego podstawowego okresu zasiłkowego jest nadal niezdolny do pracy, a w wyniku dalszego leczenia i rehabilitacji rokuje odzyskanie zdolności do pracy, może ubiegać się o zasiłek chorobowy na okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, jednak nie dłużej niż o dalsze 360 dni. Czyli razem może wykorzystać 540 dni. Oczywiście musi o ten zasiłek chorobowy w przedłużonym okresie wystąpić z wnioskiem do oddziału regionalnego KRUS.

Na jakiej podstawie można występować o przedłużenie zasiłku chorobowego?

Rolnik musi złożyć wniosek, do tego dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia na druku KRUS N-14. To jest zaświadczenie o stanie zdrowia, wypełnione przez lekarza leczącego. Wówczas jednostka organizacyjna Kasy ma podstawę do skierowania tego ubezpieczonego rolnika na postępowanie orzecznicze, a więc do lekarza - rzeczoznawcy KRUS w pierwszej instancji lub do komisji lekarskiej KRUS w drugiej instancji, która wtedy będzie orzekała czy rolnik jest nadal niezdolny i czy rokuje odzyskanie zdolności do pracy.

Jeśli ktoś jest ubezpieczony dobrowolnie, a nie z mocy ustawy?

Kiedy rolnik jest ubezpieczony z mocy ustawy, nie ma okresu wyczekiwania w ubezpieczeniu. Jeśli jest ubezpieczony na wniosek, dobrowolnie, ma ubezpieczenie wypadkowo – chorobowo - macierzyńskie, ten zasiłek chorobowy będzie mu przysługiwał – z wyjątkiem zasiłku chorobowego z tytułu wypadku przy pracy – jeżeli okres podlegania ubezpieczeniu, wyłącznie rolniczemu, przed zachorowaniem będzie trwał nieprzerwanie co najmniej rok. Czyli musi rolnik być rok w ubezpieczeniu społecznym rolników, aby nabyć prawo do tego zasiłku.

Jeśli rolnik wie, że ma chorobę przewlekłą, musi polegać wyłącznie na zasiłku chorobowym?

Ubezpieczony rolnik może wykorzystać cały 180-dniowy okres niezdolności do pracy, następnie kolejne 360 dni, ale niekoniecznie. Ustawodawca nie zobowiązuje rolnika do wykorzystywania całego okresu zasiłkowego. Może on złożyć w każdej chwili wniosek o rentę i jeżeli lekarz - rzeczoznawca orzeknie całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym - stałą lub okresową – wówczas KRUS rozpatrzy uprawnienie i wyda stosowną decyzję. Jeśli lekarz tej całkowitej niezdolności do pracy nie orzeknie, wówczas z urzędu może orzekać o tym zasiłku przedłużonym.

 

Z Ewą Jaworską-Spicak, główną specjalistką w Biurze Świadczeń Centrali Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozmawiała Elżbieta Mamos.