Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 17.10.2019

Rak piersi. Jak możemy skutecznie zapobiegać chorobie?

Rak piersi, aby osiągnąć wielkość dwóch centymetrów, rozwija się około ośmiu lat. Przy systematycznej kontroli, polegającej na: badaniu palpacyjnym przez onkologa, samobadaniu piersi, a także dzięki regularnemu wykonywaniu USG i mammografii możliwe jest wykrycie guzka na etapie, gdy jest mały i łatwiejszy do wyleczenia.
Posłuchaj
  • Rak piersi. Czy ilość pacjentek przybywa? (Eureka/Jedynka)

Czy liczba pacjentek z nowotworem piersi przybywa? O tym mówiła w audycji "Eureka" Katarzyna Pogoda, onkolog. - Każdego roku niestety mamy coraz więcej zachorowań na raka piersi w Polsce. Ostatnie statystyki mówią, że ok. 19 tysięcy Polek zachorowało w 2016 roku właśnie na raka piersi. Jest to najczęstszy nowotwór, który dotyka Polki - informuje. 

Każdą zmianę w wyglądzie piersi trzeba pokazać lekarzowi. Nie musi być to zmiana nowotworowa, ale lepiej to sprawdzić. 80 procent zmian w piersiach to niegroźne torbiele, gruczolakowłókniaki lub brodawczaki, które nie wymagają leczenia farmakologicznego czy operacyjnego. Bardzo wczesny rak (I i II stopień choroby) jest uleczalny w 90 procentach przypadków. Oznacza to, że cztery z pięciu chorych kobiet można uratować. To właśnie dlatego tak ważne jest samobadanie oraz regularne badania kontrolne. Bardzo ważny jest też czas od wykrycia zmiany i rozpoczęcia leczenia, co wyraźnie  zwiększa szanse na powodzenie terapii. - Samobadanie jest istotne w wykrywaniu raka piersi. (...) Ważne jest, żeby oglądać swoje piersi, ale również je badać. Powinnyśmy to robić tak mniej więcej raz w miesiącu o stałej porze - mówi gość audycji. 

Jak badać piersi? 

Wystarczy regularnie wykonywać badanie piersi, by w porę wykryć niebezpieczne zmiany. - Ważne jest, żeby porównywać symetrie piersi - jednej do drugiej i sprawdzać czy coś się zmieniło w budowie, czy nie występują jakieś zgrubienia. To są rzeczy, które możemy robić podczas zwykłych czynności higienicznych - zaznacza lek. Katarzyna Pogoda. 

Czy kobiety dosyć chętnie korzystają z badań profilaktycznych?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: lek. Katarzyna Pogoda (onkolog) 

Data emisji: 17.10.2019

Godzina emisji: 19.10

ans