Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 13.03.2016

Kresowe nekropolie. Świadkowie przenikania się kultur

- Bardzo często ograniczamy naszą pamięć o Kresach do martyrologii, a przecież ich fenomen polegał na przenikaniu się kultur i religii oraz pokojowym współistnieniu przez wieki - mówił w Jedynce Michał Dworczyk.

Gość Krzysztofa Renika podkreśla, że na terenach tych żyli i pracowali przedstawiciele wielu narodów, co pozwoliło wytworzyć się kulturze kresowej, która "do dziś stanowi fundamentalną część naszej tożsamości". - Nekropolie kresowe są dobitnym dowodem, że Polacy i Litwini, Polacy i Białorusini, Polacy i Ukraińcy potrafili żyć obok siebie, a potem spoczywać obok siebie - mówi przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

Do najbardziej znaczących, świadczących o historii I i II Rzeczpospolitej, miejsc należą cmentarze w Dyneburgu, Grodnie, Lwowie, Kijowie i Żytomierzu, a także wileński cmentarz na Rossie. O historii tej ostatniej nekropolii Krzysztof Renik rozmawiał z Alicją Klimaszewską, przewodniczącą Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą.

***

Tytuł audycji: Na Kresach

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: Michał Dworczyk (poseł Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą), Alicja Klimaszewska (przewodnicząca Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą), Czesław Okińczyc (współzałozyciel Związku Polaków na Litwie, założyciel Radia "Znad Wilii"")

Data emisji: 12.03.2016

Godzina emisji: 18.11

asz/bch