Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Ula Czerny 09.06.2011

Kontrowersyjne graffiti w centrum Warszawy

Co sądzić o pomalowaniu - za zgodą PKP - świeżo wyremontowanego peronu Dworca Centralnego? Czy architekci zgodzą się na murale w innych znanych budynkach stolicy?
Puszki sprayuPuszki sprayuźr.wikipedia commons
Posłuchaj
  • Grafficiarze kontra architekci
Czytaj także





- Street art nie jest złem. Tworzą go wartościowi ludzie, powstają wartościowe prace, które pokazuje się również w galeriach - przekonują w Czwórce Ireneusz Kwiatek i Mateusz Ściechowski z Fundacji Vlepvnet. Fundacja działa dla sztuki miejskiej w Polsce. Według założeń jej twórców, przestrzeń powinna należeć do obywateli, stąd zachęta do wyjścia na ulicę i znalezienia dla siebie niszy do działania.

Jednak ostatnie działanie Vlepvnet wzbudziło ogromne kontrowersje. Stoi ona za pomalowaniem jednego ze świeżo wyremontowanych po 30 latach peronów Dworca Centralnego w Warszawie. Działali za przyzwoleniem PKP, ale bez wiedzy odpowiedzialnych za rewitalizację dworca architektów!

Wielu podróżującym realizacja nie bardzo się podoba. Wybuchła dyskusja, czy graffiti powinno się na dworcu pojawić, bo miał on zostać odrestaurowany zgodnie z oryginalną dokumentacją.

- Decyzja PKP, by trzymać się oryginalnego projektu, wydaje mi się bardzo dobra - ocenia architekt Marcin Mostafa. Problem w tym, że architekci dworca miejsca dla murali tam nie widzieli. Mostafa popiera ingerencję street artu w miejską tkankę, ale nie tu, w budynku, który jest wybitnym przykładem powojennej architektury (podobno twórcy wzorowali jego kształt na budowanych w Japonii pagodach).

źr.vlepvnet.bzzz.net
źr.vlepvnet.bzzz.net

- Skoro to legalny, zaakceptowany przez zarząd projekt, to być może powinno zostać stworzone odpowiednie miejsce do takich działań - podsumowuje architekt.


Następny projekt fundacji skrywa się pod kryptonimem "Niespodziewana okupacja fontanny". Aby dowiedzieć się więcej o tym tajemniczo brzmiącym pomyśle, kliknij w ikonę dźwięku lub wideo po prawej stronie artykułu.

usc