Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 16.11.2017

Debata Dnia: Publicyści o żądaniach Schetyny po Marszu Niepodległości

„W związku z brakiem reakcji na mowę nienawiści na Marszu Niepodległości żądamy dymisji Beaty Szydło i jej rządu. W innym wypadku, w przyszłym tygodniu, wspólnie z Nowoczesną i PSL, złożymy wniosek o konstruktywne wotum nieufności” – powiedział lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Jego słowa komentowali w Debacie Dnia Mikołaj Wójcik (Fakt), Damian Cygan (DoRzeczy.pl) i Jakub Jałowiczor (Gość Niedzielny).

„To rząd PiS jest odpowiedzialny za przyzwolenia dla mowy nienawiści, dla takich zachowań, dla agresji i wewnętrznej wojny, dla hołubienia bojówek, które z nacjonalistycznych haseł próbują tworzyć język polityczny" - oświadczył na czwartkowej konferencji prasowej Schetyna odnosząc się do wydarzeń podczas sobotniego Marszu Niepodległości.

Dodał, że „to brak reakcji ze strony premier Szydło jest odpowiedzią na tę hańbę i wstyd, który widzieliśmy 11 listopada”.

Jak podkreślił Jakub Jałowiczor, Grzegorz Schetyna postanowił przeciąć spekulacje w sprawie ewentualnej dymisji premier Beaty Szydło. – Do tej pory można się było zastanawiać czy pogłoski o wymianie Beaty Szydło na Jarosława Kaczyńskiego są prawdziwe, czy to próba sił czy rzeczywiście są jakieś przymiarki. Po tej konferencji na pewno Beata Szydło nie zostanie zdymisjonowana. Grzegorz Schetyna zapewnił jej przynajmniej kilka miesięcy spokoju więc jest ona na pewno beneficjentem tej konferencji – zaznaczył gość.

Dodał, że Grzegorz Schetyna chce, by podsumowanie dwóch lat rządu nie było o programie 500 Plus, ale o Marszu Niepodległości, ponieważ jest to dużo bardziej nieprzyjemny temat dla rządu.

Z kolei zdaniem Mikołaja Wójcika, cel Grzegorza Schetyny jest jasny. – Jest nim to, by odsunąć PiS od władzy i doprowadzić do dymisji rządu. Trudno by lider opozycji miał inne cele – zauważył.

Podkreślił, że konstruktywne wotum nieufności to najsilniejszy instrument konstytucyjny jaki ma opozycja. - Wzywa się wówczas wprost rząd do podania się do dymisji, przedstawia się nazwisko kontrkandydata na premiera. Myślę, że w tym przypadku będzie to Grzegorz Schetyna chyba że nagle dojdzie do nadzwyczajnego zjednoczenia opozycji, która wyznaczy jakiegoś kompromisowego kandydata. Wiemy jednak, że Platforma nie jest zdolna do takich ustępstw – mówił Wójcik.

Jego zdaniem konstruktywne wotum nieufności wpływa też na rozgrywkę wewnątrz PiS. - Formalnie ruch Grzegorza Schetyny nie powstrzymuje wymiany premiera, ale dużo trudniej będzie teraz w PiS doprowadzić do tego, by Beata Szydło złożyła dymisję, jeśli realny byłby plan wymiany jej na stanowisku szefa rządu – stwierdził.

Zdaniem Damiana Cygana mamy do czynienia z teatrem politycznym. - Wiadomo, że Marszu Niepodległości nie można nazywać faszystowskim – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/pr

Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 16.11.17

Godzina emisji: 17:10