Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 27.06.2018

Ustawa o IPN przyjęta. Polska i Izrael podpisały deklarację współpracy

- Wierzę, że nowelizacja ustawy o IPN doprowadzi do poprawy relacji Polski z Izraelem i USA; dzięki niej, w niebywały sposób podnieśliśmy wiedzę nt. polskiej prawdy historycznej - mówił w Senacie premier Mateusz Morawiecki. Sejm i Senat uchwaliły dziś zmiany w ustawie, następnie nowelę podpisał prezydent. Polska i Izrael podpisały również deklarację współpracy. Gośćmi Debaty Dnia byli: Tomasz Rowiński, socjolog i prof. Wawrzyniec Konarski, politolog.
Premier Mateusz Morawiecki podpisuje wspólną deklarację rządów polskiego i izraelskiego podczas konferencji prasowej w KPRM w Warszawie,Premier Mateusz Morawiecki podpisuje wspólną deklarację rządów polskiego i izraelskiego podczas konferencji prasowej w KPRM w Warszawie,PAP/Leszek Szymański
Posłuchaj
  • 27.06.18 Konferencja Mateusza Morawieckiego i Benjamina Netanjahu
  • 27.06.18 Debata Dnia: Eksperci o nowelizacji ustawy o IPN

Rząd przyjął bez poprawek ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej. Zakłada ona rezygnację z karania więzieniem za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione na przykład przez nazistowskie Niemcy. Za ustawą głosowało 76 senatorów, 1 był przeciw, a 1 się wstrzymał.

- Z oczywistych powodów słuchaliśmy polityka, który mówił o tym, co jest korzystne dla wizerunku jego rządu. Jednak, to wcale nie jest takie proste i oczywiste, jak wynika ze słów premiera. Rodzi się mnóstwo pytań, np. dlaczego nie udało się za wczasu uniknąć ataków USA i Izraela na Polskę, skoro mieliśmy wiedzę, że te kwestie były przedyskutowane w polsko-izraelskich grupach roboczych. Jako obywatel pytam, kto zawalił tę procedurę sprawdzania reakcji izraelczyków na brzmienie tej ustawy - mówił Wawrzyniec Konarski.

Podczas wspólnej konferencji Mateusza Morawieckiego i Benjamina Netanjahu, premier Izraela powiedział, że określenie "polskie obozy śmierci" jest błędne i pomniejsza odpowiedzialność Niemiec za ustanowienie tych obozów. W podpisanej przez obu polityków deklaracji, podkreślono, że Polska i Izrael są przyjaciółmi i partnerami, którzy blisko ze sobą współpracują. Współpraca ta jest możliwa tylko dzięki duchowi wzajemnego szacunku dla tożsamości i wrażliwości historycznej.

- Zastanawiam się, jakie były cele polityczne całej tej sytuacji. Jeżeli była nim dzisiejsza deklaracja, to powinno to nieco inaczej wyglądać. Przede wszystkim, trzeba było skonsultować się z rządem izraelskim i przygotować ustawę mniej kontrowersyjną. Na początku wyglądało to tak, jakby polski rząd chciał wejść w pewną ostrzejszą retorykę z opinią światową, ale nie potrafił suwerennie tej decyzji podtrzymać. Dziś rząd poddał się opinii amerykańskiej i izraelskiej i wycofał się z tego - skomentował Tomasz Rowiński.

Procedowanie nad ustawą o IPN rozpoczęto rano w Sejmie, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu bronił potem jej zapisów w Senacie. Ustawę na całej drodze legislacyjnej przegłosowano bez poprawek. Po pierwszym czytaniu posłowie przyjęli wniosek o skierowanie do drugiego czytania bez prac w komisji, a następnie o niezwłocznym przejściu do głosowania. O podpisaniu noweli zdecydował następnie prezydent.

Więcej w całej rozmowie.

Audycję prowadził Adrian Stankowski.

PR24/PJ/PAP

_____________________

Data emisji: 27.06.18

Godzina emisji: 17:05