Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Dariusz Krępski 13.09.2018

Wybory samorządowe. Debata kandydatów na urząd prezydenta Olsztyna

Remont lokalnej drogi czy kolejny aquapark? Przedszkole czy dom seniora? Szkolenia dla przedsiębiorców czy ulgi w podatkach dla małych firm? W studiu Polskiego Radia 24 o potrzebach mieszkańców i sposobach ich realizacji dyskutowali kandydaci na prezydenta miasta Olsztyna.
Posłuchaj
  • 13.09.2019 Debata samorządowa w Polskim Radiu 24 - kandydaci na prezydenta Olsztyna
Czytaj także

Gośćmi Adriana Klarenbacha byli: Piotr Grzymowicz (walczący o reelekcję z poparciem PSL obecny prezydent Olsztyna), Michał Wypij (kandydat Zjednoczonej Prawicy), Beata Bublewicz (Koalicja Obywatelska), Andrzej Maciejewski (Kukiz’15) oraz Krzysztof Kacprzycki (SLD).

Piotr Grzymowicz wymieniał realizowane przez siebie projekty, w trakcie trzech kadencji prezydenta miasta. - Programy, które prezentowaliśmy cztery czy osiem lat temu osoba, która zostaje prezydentem musi realizować i musi się z tych rozliczyć. Nie zgodzę się z opinią, że Olsztyn jest miastem gminno-powiatowym, ponieważ w rankingu „Polityki” na temat jakości życia w miastach wśród 66 miast jesteśmy jak zwykle w pierwszej 10-tce. To wysoki poziom oceniony przez specjalistów i naukowców z AGH Kraków. Szczególnie jeśli chodzi o nasze zasoby, walory przyrodnicze, infrastrukturę i ekologię, czystość powietrza, na którą kładziemy nacisk, jesteśmy na 3. miejscu w Polsce. Nie dyskredytujmy tego, co osiągamy. Jestem dumny z Olsztyna. Tylko Olsztyn i bez względu na to, kto zostanie prezydentem jestem przekonany, że będzie to realizował z takim dynamizmem, z jakim mamy do czynienia w ostatnich latach. 3 miliardy złotych zainwestowaliśmy w ostatnim okresie, z tego 1 mld 667 mln są to pieniądze z UE. Jesteśmy na pierwszym miejscu jeśli chodzi o wykorzystanie środków unijnych na jednego mieszkańca w Polsce w miastach wojewódzkich.

Michał Wypij zauważył, że od dwóch dekad rządzą w mieście te same osoby i przyszedł czas na zmiany. - Ostatnią dekadę pan prezydent Grzymowicz rządzi wspólnie z Platformą Obywatelską i mieszkańcy zapamiętają ją jako dekadę korków i niewykorzystanych szans. Olsztyńskie rodziny z pewną zazdrością patrzą na miasta ościenne, które korzystają z możliwości związanych z programem „Mieszkanie plus”. Rząd stoi frontem do samorządowców i mówi, że jest zainteresowany współpracą, ale liczy także na otwarte, szczere i prawdziwe partnerstwo. Ministerstwo Infrastruktury poinformowało mnie, że obecny prezydent nie złożył wniosku z rezerwy subwencji ogólnej, na dofinansowanie budowy ulicy Nowobałtyckiej. Powyższe zadanie nie znalazło się też na liście inwestycji dofinansowywanych w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej”. Olsztyńscy przedsiębiorcy czują się jak obywatele drugiej kategorii, bo prezydent zbudował wokół siebie mur. Ponadto przez brak nadzoru obecnego prezydenta słyszymy, że Stomil Olsztyn był w permanentnej sytuacji długu, którego nie jest w stanie wytłumaczyć w żaden logiczny sposób. Prezydent Grzymowicz odpowiada za dekadę zmarnowanych szans dla Olsztyna i mam nadzieję, że mieszkańcy przypomną mu o tym w trakcie wyborów.

Beata Bublewicz wymieniała problemy komunikacyjne miasta. - Skoro jest tak dobrze, to dlaczego stoimy w korkach i tracimy czas, życie i pieniądze. Dlaczego nadal nie ma ulicy Nowobałtyckiej, a w Śródmieściu parkingu, żeby wszyscy turyści i mieszkańcy, chcący odwiedzić Starówkę mogli przyjechać i spokojnie zaparkować. Dlaczego nie mamy nowoczesnej hali, wielofunkcyjnego obiektu sportowego, w którym mogłyby się odbywać koncerty o każdej porze roku i na który mieszkańcy czekają od wielu lat. To jest jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w naszym mieście. Dlaczego nie ma nowego stadionu i boiska ze sztuczną nawierzchnią, a jest tylko jedno zarezerwowane na pół roku przez co dzieci nie mają, gdzie się uczyć grać w piłkę. Nie mamy szumnie zapowiadanego programu „Absolwent”, żeby najzdolniejsi studenci zostawali w Olsztynie. Nic nie zostało w tę stronę poczynione. Nie ruszył z miejsca program placów zabaw na każdym osiedlu. To były punkty umowy koalicyjnej i dlatego między innymi nasze drogi się rozchodzą. Wszystko było zawarte jako warunki naszej współpracy i żaden z nich nie został spełniony, na czele z funduszem mieszkań komunalnych i kilkoma innymi działaniami. Dlatego czas na dobrą zmianę, ale lepsze życie.

Andrzej Maciejewski zwrócił uwagę, że mieszkańcy Olsztyna wyjeżdżają z miasta w poszukiwaniu lepszych warunków życia i rozwoju. - Może warto spojrzeć na miasto jako całość i zobaczyć, że dzisiaj z miasta się ucieka, a nie przybywa. W obecnej kadencji prezydenta ubyło nam tysiąc mieszkańców. Ubyło nam też podatków z CIT, bo przedsiębiorcy również uciekają z miasta. Nie mamy toalet koło Starego Miasta, ani parkingów. Obecny prezydent od trzech kadencji mówi, ale nie realizuje. W tym względzie mistrzem jest Tadeusz Ferenc, obecny prezydent Rzeszowa. Nie wiem kto wygra te wybory, ale chciałbym prezydenta, który kocha miasto i to co mówi realizuje przede wszystkim z myślą o mieszkańcach.

Krzysztof Kacprzycki ocenił, że jakość życia zależy też od samych mieszkańców miasta. - Przesiadłem się na rower, żeby nie powodować utrudnień komunikacyjnych. Przyznaję, że to jeden kierowca mniej na ulicy i gdyby jeszcze kilka innych osób przesiadło się w alternatywne środki transportu, to zrobiłoby się więcej miejsca dla tych, którzy muszą się poruszać pojazdami prywatnymi. Na pewno musimy zmierzyć się z problemem „rozlewającego” się miasta. W tej chwili sporo środków z podatków, a szczególnie odpisów z PIT wyjeżdża za miasto. Przedmieścia się  rozbudowują i generują szereg problemów. Przyjdzie taka sytuacja, że jako miasto będziemy musieli zmierzyć się z tym problemem, bo ościenne gminy już sobie z nim nie radzą. Kulejąca komunikacja na styku gmin będzie wymagała poważnej dyskusji. Jeśli miasto dofinansowało dojazdy do obwodnicy to zrobiliśmy prezent ościennym gminom. Może najwyższa pora, żeby z tego tortu zacząć również coś zjadać. To są tereny, za które ponieśliśmy koszty związane z wybudowaniem dojazdów i wykonaliśmy pracę. Warto skomercjalizować ten sukces i zaangażowanie na rzecz wszystkich mieszkańców.

Debatę samorządową z Olsztyna prowadził Adrian Klarenbach.

Więcej tematów w nagraniu audycji.

PR24

____________________

Data emisji: 13.09.18

Godzina emisji: 18:05