Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Jaremczak 22.01.2020

Reforma sądownictwa. Mariusz Gierej: politycy i sędziowie zapędzili się w kruczkach prawnych

- Będę złośliwy, ale przeciętny obywatel nie wie już, czy na przykład nie powoływać się przed sądem na przepisy RODO. Politycy i sędziowie zapędzili się w kruczkach prawnych, a w tej sytuacji obywatel staje się bezradny. Nie widać sposobu wyjścia z sytuacji - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Gierej (mPolska24). Gościem Debaty Dnia był również Jakub Pacan (Tygodnik Solidarność).
Posłuchaj
  • Mariusz Gierej i Jakub Pacan w Debacie Dnia cz. 1
Czytaj także

Jak poinformował rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski, w czwartek odbędzie się posiedzenie trzech Izb Sądu Najwyższego. Nastąpi to mimo decyzji prezes Trybunału Konstytucyjnego o zawieszeniu SN. Sędziowie Izby Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych mają obradować w związku z pytaniami prawnymi dotyczącymi sędziów powołanych przez KRS.

Wyjście z klinczu 

Zdaniem Mariusza Giereja nie widać na kim Ministerstwo Sprawiedliwości chce oprzeć reformę. - Wielu sędziów popierało reformę wymiaru sprawiedliwości. Po tym, gdy zobaczyli jak to jest przeprowadzane, stracili zapał. Wnioskuję na podstawie moich rozmów z sędziami i prawnikami, którzy w latach 2015-16 sprzyjali tym reformom. W tej chwili trudno znaleźć kogoś, kto uważa, że idzie to w dobrą stronę. W tym jest kłopot. Kłopotem jest wyjście z klinczu - powiedział publicysta. - To nie jest kwestia rozgrywania się pomiędzy stronami. Mamy kwestię obywateli, ich prawa do sądu i wiarygodności wymiaru sprawiedliwości - dodał.

Abstrakcyjne dywagacje 

Natomiast Jakub Pacan podkreślił, że spór wszedł w niebezpieczny etap ligitymizacyjny. - Jeżeli zbierze się posiedzenie trzech Izb SN, a TK wyda oświadczenie, to znów powstanie problem. Czy było to legalne, czy też nie? Co było pierwsze, jajko czy kura? To zaczyna przypominać wojny religijne, gdy przestępcy uciekali pod sądy protestanckie lub katolickie. Podobno te katolickie były łagodniejsze - tłumaczył gość Polskiego Radia 24. - Zaczynamy wchodzić w czysto teoretyczne, abstrakcyjne dywagacje. To jest niebezpieczne - podkreślił.   

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Przyłębska dla "GP": Gersdorf uzurpuje sobie nienależne prawa

W środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że skierowała do TK wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem i prezydentem a SN. Jak mówiła, decyzję o tym, jak wygląda ustrój sądów, regulują ustawy, a te przyjmuje Sejm. Wniosek ma związek z zaplanowanym na czwartek posiedzeniem trzech Izb SN dotyczącym statusu sędziów wyłonionych przez KRS w obecnym składzie.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Debata Dnia

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Goście: Mariusz Gierej Jakub Pacan

Data emisji: 22.01.2020

Godzina emisji: 18.06