Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Sabina Treffler 28.01.2020

Wiceszefowa KE w Polsce. Manasterski: kompromis ws. mianowania sędziów to dobry ruch

- Ten kompromis to dobry ruch. Zawsze potrzebujemy więcej dyplomacji. - ocenił w "Debacie dnia" Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna). Gościem audycji Polskiego Radia 24 był również Tomasz Walczak (Super Express)
Posłuchaj
  • Tomasz Walczak i Miłosz Manasterski o wizycie Viery Jourovej w Polsce ("Debata dnia" / PR24)
  • Tomasz Walczak i Miłosz Manasterski o wizycie Viery Jourovej w Polsce cz. 2 ("Debata dnia" / PR24)
Czytaj także

We wtorek po południu w resorcie sprawiedliwości gościła wiceszefowa Komisji Europejskiej, unijna komisarz ds. wartości Viera Jourova, która przebywa z wizytą w Warszawie w związku z przeprowadzaną reformą sądownictwa.

ziobro jourova 1200 pap.jpg
"Zaproponowałem kompromis ws. wyłaniania sędziów". Ziobro po spotkaniu z Jourovą

Jak przekazał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas briefingu po tym spotkaniu, polski rząd i polski minister sprawiedliwości nie zgodzą się na segregację państw w Unii Europejskiej.

Ziobro stwierdził, że nie może być tak, że w jednych państwach UE i KE zgadza się na to, aby w mechanizmie demokratycznym sędziów wyłaniali pośrednio obywatele, "bo tak jest w Niemczech, a w innym państwie, takim jak Polska, gdzie wprowadzamy bardzo pośredni mechanizm kontroli demokratycznej do procesu wyłaniania sędziów (...), żeby mówiono, że nam nie wolno, Polakom nie wolno, a innym wolno".

Jaki kompromis?

- Nie jestem pewien, czy propozycja ministerstwa sprawiedliwości ws. reformy sądów po spotkaniu z wiceszefową KE jest kompromisowa. Pytanie, czy rozwiązania niemieckie nie są jeszcze bardziej radykalne - stwierdził Miłosz Manasterski. Ocenił, że sam kompromis to dobry ruch, ponieważ "zawsze potrzebujemy więcej dyplomacji".

Tomasz Walczak wspomniał, że główną osią sporów wokół reformy systemu sądownictwa jest kwestia karania sędziów.

- Przeszczepienie jednego mechanizmu nie sprawia, że cały system działa spójnie - ocenił publicysta dziennika "Super Express".

Dodał, że kompromis to pokazanie dobrej woli ze strony resortu sprawiedliwości, co nie rozwiązuje problemów, jakie Bruksela widzi w Polsce.

- Sądzę, że spory polskiego rządu z Brukselą będą się nasilać. Podpisanie ustawy o sądownictwie może spowodować kolejne postępowania - powiedział Walczak.

Pomysły na reformę

Walczak ocenił, że jeśli chcemy dyskutować na temat reformy wymiaru sprawiedliwości, to musimy "porzucić mrzonki o czystkach kadrowych".

- Musimy poszukać rozwiązań systemowych, a nie takich, które pozwalają obsadzić główne instytucje wymiaru sprawiedliwości sędziami zaufanymi wobec polityków Prawa i Sprawiedliwości - stwierdził.

Miłosz Manasterski nie zgodził się z tą opinią i stwierdził, że to sposób myślenia opozycji parlamentarnej. - Ta reforma mogłaby być przeprowadzona sprawniej i szybciej, ale tak się nie stało - stwierdził.

Jego zdaniem "opcja zero", może być tym, czego oczekuje część społeczeństwa.

- Społeczeństwo oczekuje zmiany w sądownictwie. Społeczeństwo nie chce tolerować czarnych owiec w imię dobrych relacji z Unią Europejską - podsumował Manasterski.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Audycja: Debata Dnia

Prowadzący: Mirosław Skowron

Goście: Tomasz Walczak (Super Express), Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna)

Data emisji: 28.01.2020

Godzina emisji: 18.06

PR24/st