Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Jaremczak 02.03.2020

Karnkowski: nawet w obliczu koronawirusa Koalicja Obywatelska nie jest skłonna do kompromisu

- Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej są pierwszymi kandydatami do zarzutu o niemerytoryczne pytania podczas sejmowej debaty ws. koronawirusa. Nawet w obliczu zagrożenia nie są w stanie pójść na kompromis - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Karnkowski ("Gazeta Polska Codziennie"). Gościem Debaty Dnia był również Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna").   
Posłuchaj
  • Krzysztof Karnkowski i Jakub Majmurek o sejmowej debacie ws. koronawirusa (Debata dnia cz.1)
  • Krzysztof Karnkowski i Jakub Majmurek o sejmowej debacie ws. koronawirusa (Debata dnia cz.2)
Czytaj także

Podczas specjalnego, jednodniowego posiedzenia Sejmu w sprawie koronawirusa rząd przedstawił informacje o podjętych działaniach i o stanie przygotowań państwa związanych z zagrożeniami epidemicznymi w Polsce i Europie. Posiedzenie na prośbę prezydenta Andrzeja Dudy zwołała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Prezydent mówił, że chce, by "rząd udzielił informacji na temat tego, jaka jest sytuacja w związku z szerzącą się w Europie epidemią zachorowań na koronawirusa". Andrzej Duda wziął udział w obradach. Zwrócił uwagę, że szczególnie merytoryczne pytania były zadawane przez posłów Lewicy. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: "Ponad partyjnymi podziałami". Apel premiera o zachowanie rozwagi w związku z koronawirusem

"Ludzie nie potrzebują wzmagania poczucia zagrożenia" 

Zdaniem Krzysztofa Karnkowskiego podczas sejmowej debaty dało się zauważyć porozumienie ponad podziałami ws. koronawirusa. Wyjątek, jego zdaniem, stanowili posłowie Koalicji Obywatelskiej. - To trochę powtórzenie wizji polityki, którą widzieliśmy przed wyborami parlamentarnymi. Ujawniła się totalność części opozycji. I nie był to odpowiedni moment. Wątpię, żeby ludziom odpowiadała strategia polegająca na powielaniu fake newsów i wzmaganiu poczucia zagrożenia. Oni posiadają własne obawy, nie potrzebują ich więcej - tłumaczył publicysta.


Jak zapobiegać zakażeniu? Jak zapobiegać zakażeniu?

"Dyskusja wokół koronawirusa ugrzęzła w partyjnym błocie"

Jakub Majmurek podkreślił, że debata była potrzebna. - Społeczeństwo ma prawo do informacji, a odpowiednim miejscem jest parlament. Sam format   był antagonistyczny, wymuszał polityczny spór. Być może lepszym pomysłem było zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego przez prezydenta - mówił publicysta. Jego zdaniem debata miała też "martwe momenty".  - Cała dyskusja wokół koronawirusa ugrzęzła trochę w partyjnych zapasach, w błocie. Dobrze jednak, że debata się odbyła, że padły pytania. Te ze strony PSL i Lewicy były merytoryczne. Zwrócono m.in. uwagę, że polityka zdrowotna wiąże się z polityką pracy, że w Polsce ludzie chorzy pracują, bo boją się, że zostaną zwolnieni. Poruszono też problem osób, które nie mają ubezpieczenia zdrowotnego - dodał publicysta.

Przed sejmową debatą prezydent Andrzej Duda spotkał się w sprawie koronawirusa z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Wszystkie najbardziej aktualne informacje dotyczące koronawirusa można znaleźć na stronie gov.pl/koronawirus.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Debata dnia"
Prowadzi: Joanna Miziołek
Goście:  Krzysztof Karnkowski ("Gazeta Polska Codziennie"), Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna")   
Data emisji: 02.03.2020
Godzina emisji: 18.06

PR24