Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Filip Ciszewski 28.10.2020

"Delegitymizacja PiS jako partii politycznej ma bardzo długą historię". Paweł Badzio o protestach

- Na pewno przez część polityków protest kobiet w sprawie orzeczenia TK został wykorzystany - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Badzio z "Gazety Obywatelskiej". Patryk Słowik z "Dziennika Gazety Prawnej" w debacie wskazywał z kolei, że to niepopularne działania PiS przeistoczyły protest w demonstracje skierowane przeciwko władzy. 

Od czwartku w całej Polsce trwają protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego. To skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który tego dnia orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Z czasem postulaty protestujących ewoluują i stają się coraz bardziej radykalne. Temperatura ulicznych protestów udziela się też politykom. Czy to jest jeszcze protest w sprawie aborcji, czy chodzi o podważenie mandatu tego rządu?

Delegitymizacja PiS jako partii politycznej ma swoją historię bardzo długą - ocenił Paweł Badzio. Jak dodał "odpowiedź, że jest to protest wymierzony w rządy PiS, nie powinna budzić specjalnego zdziwienia".

chwedoruk663.jpg
Oświadczenie prezesa PiS. Prof. Chwedoruk: próba wskazania politycznego celu i kierunku działania

Gość Polskiego Radia 24 wskazał, że chodzi też o prawa kobiet. - Do brutalnej, ostrej, zdecydowanej walki politycznej potrzebne są pewne wehikuły, nośniki. Na pewno przez część polityków protest kobiet w sprawie orzeczenia TK został wykorzystany - ocenił. 

Jego zdaniem, ponieważ sprawa jest skomplikowana, debata publiczna nie ma problem, by jej sprostać. Mówiąc o kulturze języka, Paweł Badzio wskazał, że opisane są techniki, które polegają na brutalizacji języka i zachowania politycznego oraz warunki społeczne, kiedy warto ich używać. 

- Nie mam najmniejszych wątpliwości, że skala protestu, protesty są generalnie oddolne - powiedział Patryk Słowik. - To, że opozycja stara się podpiąć pod tego typu protesty, politycznie jest w pełni jasne i uzasadnione - dodał. Jak wskazał, ten protest od innych odróżnia to, że teraz protestuje się także w mniejszych miejscowościach. 

Słowik ocenił, że "oczywiście jest to protest przeciwko władzy", ale katalizatorem było protestowanie za możliwością wykonywania aborcji. - Przytłaczająca większość osób to nie są zwolennicy aborcji. To są zwolennicy do prawa do dokonania takiego wyboru - wskazał. 

Jego zdaniem PiS w ostatnich tygodniach zdenerwował swoimi posunięciami różne grupy społeczne i dlatego protesty przeistoczyły się w protesty przeciwko władzy. 


Posłuchaj
23:06 [PR24]PR24 (mp3) 28 październik 2020 18_05_53 cz1.mp3 Paweł Badzio i Patryk Słowik o motywach i celach ulicznych protestów ("Debata dnia" - cz. I/ PR24)

 


Posłuchaj
22:51 [PR24]PR24 (mp3) 28 październik 2020 18_33_24 cz2.mp3 Paweł Badzio i Patryk Słowik o motywach i celach ulicznych protestów ("Debata dnia" - cz. II/ PR24)

 

Czy protestujący na pewno wiedzą, pod jakimi sztandarami wychodzą na ulice? Dlaczego atakowany jest Kościół? Jak dalej może rozwinąć się sytuacja? Zapraszamy do wysłuchania całej debaty.

***

Audycja: "Debata dnia"

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Goście: Paweł Badzio ("Gazeta Obywatelska"), Patryk Słowik ("Dziennik Gazeta Prawna")

Data emisji: 28.10.2020

Godz. emisji: 18.06

fc