Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Tomasz Jaremczak 23.11.2020

100 dni solidarności. Piotr Grzybowski: nie mamy wyboru

- Alternatywą jest stan nadzwyczajny i bardzo restrykcyjne przepisy. Musimy wygrać wojnę z COVID-19 jako społeczeństwo. W naszych rękach de facto jest, jak długo pozostaniemy w domach - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Grzybowski ("Niedziela"). Gościem był również Tomasz Walczak ("Super Express").
Posłuchaj
  • Publicyści o pandemii koronawirusa (Debata dnia)
Czytaj także

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił plan dalszych kroków dotyczących walki z koronawirusem. - Przed nami okres, który nazywamy 100 dni solidarności. To dlatego, że na koniec tego okresu jest wysoce prawdopodobne, że będzie dostępna szczepionka, nawet jeśli nie wszyscy będą chcieli się zaszczepić, to duża część populacji zaszczepionych pozwoli szybciej przerwać łańcuch zakażeń - wskazał premier.

morawiecki free 663.jpg
Premier: przed nami okres "100 dni solidarności"

Piotr Grzybowski podkreślił, że nie mamy wyboru. - 100 dni jest też symbolicznym okresem. To dobrze sprzedało się jako komunikat, ale jest też celem, do którego zmierzamy. Musimy mieć wyznaczony realny dystans. Na horyzoncie pojawia się szczepionka, która ma przerwać łańcuch zakażeń - powiedział. 

Czytaj także:

Dodał, że zastosowane w tym okresie obostrzenia muszą być powszechne, proste i nie mogą być arbitralne. - Nie mogą powodować, że każdy z nas będzie rozstrzygał po swojemu. Alternatywą jest stan nadzwyczajny i bardzo restrykcyjne przepisy. Musimy wygrać wojnę z COVID-19 jako społeczeństwo. W naszych rękach de facto jest, jak długo pozostaniemy w domach - podkreślił Piotr Grzybowski. 

Światełko w tunelu

Również Tomasz Walczak zauważył, że mamy do czynienia z próbą przywrócenia nadziei. - Oby 18 stycznia nie przyszło rozczarowanie, bo pojawiają się wątpliwości, że dzięki szczepionce uda się opanować sytuację pandemiczną. Zaimplementowanie programu szczepień będzie trudnym zadaniem. Na samym początku nie wszyscy będą mogli ze szczepień skorzystać. Jeszcze nikt nie przeprowadzał tak ogromnej akcji szczepionkowej. Nie wiemy, czy szczepionka doprowadzi do tego, że koronawirus zniknie i ludzie przestaną być jego nosicielami - przypomniał publicysta. Jego zdaniem z koronawirusem przyjdzie nam się zmagać przez cały 2021 rok. - Bez szczepionki sobie nie poradzimy, przed nami długa droga. Premier stara się pokazać światełko w tunelu - dodał. 

Posłuchaj
51:40 PR24_AAC 2020_11_23-18-06-50.mp3 Publicyści o pandemii koronawirusa (Debata dnia)

 

Zgodnie z założeniami 100 dni solidarności od 28 listopada placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie solidarnym. Sklepy będą też otwarte w dwie niedziele: 13 grudnia i 20 grudnia. Kina, teatry, gastronomia oraz siłownie i kluby fitness pozostaną zamknięte. Informacja o kolejnych decyzjach w tej sprawie ma być podana do 27 grudnia. Natomiast szkoły pozostają zamknięte do 24 grudnia. Ferie dla wszystkich regionów kraju będą się odbywać od 4 stycznia do 17 stycznia.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Debata dnia"
Prowadzi: Joanna Miziołek
Goście: Tomasz Walczak ("Super Express"), Piotr Grzybowski ("Niedziela")
Data emisji: 23.11.2020
Godzina emisji: 18.06

PR24